A Legfelsőbb Bíróság eltörölte az ukrán menekültek beengedésére vonatkozó kvótát, Zelenszkij üdvözölte a lépést

ujkelet.live

A Legfelsőbb Bíróság vasárnap úgy döntött, hogy az Izrael és Ukrajna közötti vízummentességi megállapodás a háború elől menekülő ukránokra is vonatkozik, jogosultak a három hónapra szóló Izraelben tartózkodásra.

A Legfelsőbb Bíróság a belügyminisztérium tiltakozása ellenére helyt adott a petíciónak.

Izrael több tucat ukránt deportált meghallgatás nélkül, megsértve a bírósági végzéseket, és május elején Michal Agmon-Gonen, a Tel-Avivi Kerületi Bíróság bírája, aki elutasította a Népességi és Bevándorlási Hatóság több, az ukrán menekültek kitoloncolására vonatkozó határozatát, azt állította, hogy az izraeli belügyminiszter, Ajelet Saked megpróbált nyomást gyakorolni rá, hogy befolyásolja döntéseit.

A hatályos rendeletek értelmében az ukránoknak nincs szükségük vízumra a legfeljebb három hónapos izraeli látogatáshoz. Márciusban Saked azt mondta, Izrael engedélyezi mintegy 20 000 ukrán maradását, akik turistavízummal rendelkeztek vagy illegálisan tartózkodtak az országban az orosz invázió előtt.

Izrael további 5000 menekültnek, akikre nem vonatkozik a visszatérési törvény – mely állampolgárságot biztosít mindenkinek, akinek van legalább egy zsidó nagyszülője -, vízumot ad.

Június elején 14 500 ukrán tartózkodott még az országban.

A többiek állítólag Európába távoztak (ahol jogi státuszt és juttatásokat kapnak), vagy hazatértek. Az Izraelben maradókat nem tekintik menekülteknek, és a kormány sem ösztönözte őket arra, hogy menekültstátuszt kérjenek.

Emellett a tel-avivi ukrán nagykövetség többször is tiltakozott az Izraelben tartózkodó ukránokkal való bánásmód miatt, felszólalva a nem zsidókra vonatkozó beutazási kvóták, a rövid ideig alkalmazott kötelezettség ellen, hogy az izraeliek letétet helyezzenek el a menedéket kereső rokonok után, és egyéb korlátozások ellen.

Saked azt a követelményt is bevezette, hogy az ukránoknak online jelentkezési lapot kell kitölteniük, mielőtt Izraelbe indulnának.

A belügyminiszter kvótája ellen benyújtott petíció mellett a bíróság elutasította az állam állítását, miszerint a három hónapos vízummal érkezők túllépik a megengedett tartózkodást, és rámutatott azokra a számokra, amelyek azt mutatják, hogy a háború kitörése óta 4409 Izraelbe érkező ukrán május 8-ig távozott.

A Legfelsőbb Bíróság hozzátette, hogy ítélete nem akadályozza a szuverenitás elvét, amely lehetővé teszi a kormánynak, hogy eldöntse, ki léphet be az országba; ez vonatkozik az ukrán állampolgárokra is.

A Legfelsőbb Bíróság elnöke, Eszter Hajut, aki Uzi Vogelman és Jichák Amit bírókkal együtt tárgyalta a petíciót, azt írta, hogy a jelenlegi szabályozás szövege, amely szerint az ukránoknak nincs szükségük vízumra, nem tesz említést olyan különleges körülményekről, amelyek esetén a szabályok nem vonatkoznának. Ennek megváltoztatásához a Kneszet bizottságainak részvétele szükséges.

De „a belügyminiszternek jogában áll megtagadni a beutazást azon állampolgárok számára, akikre mentesség vonatkozik”, eseti alapon, a törvénynek megfelelően.

A petíciót a bevándorlási jogra szakosodott Tomer Warsha ügyvédi iroda nyújtotta be, amely az ukránok országba való belépését segíti.

„Nagyon elégedettek vagyunk azzal, hogy a Legfelsőbb Bíróság elfogadta követeléseinket, és úgy ítélte meg, hogy a belügyminiszter a törvény rendelkezéseivel ellentétesen járt el. Örülünk, hogy az ukrán állampolgárok, akik még mindig háborúban vannak, nyugalmat találhatnak Izraelben családjuk és barátaik mellett” – áll Warsha közleményében.

„Fontos tisztázni, hogy mostantól nincs Saked-keret, nincs 5000 fős limit, nem kell online űrlapot kitölteni” – tette hozzá.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Twitteren üdvözölte a Legfelsőbb Bíróság döntését.

,,Üdvözlöm Izrael Állam Legfelsőbb Bíróságának döntését, amely arra kötelezi 🇮🇱 kormányát, hogy töröljön el minden további korlátozást 🇺🇦 állampolgárainak beutazására vonatkozóan. A jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása pontosan az, ami megkülönbözteti az igazi, fejlett demokráciát!”

Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt Új Kelet Live

Alkotmánymódosítás Magyarországon, Ben Gvir vízumbalhéja és támadás a tel-avivi villamosok ellenE heti adásunkban az izraeli sajtó legfontosabb és legvisszhangosabb híreit válogattuk össze nektek. Politikai földrengések, diplomáciai csörték és nemzetközi feszültségek – pörgősen, lényegretörően.Amiről a mai epizódban szó lesz:Történelmi alkotmánymódosítás Magyarországon: Elfogadták a 8 éves miniszterelnöki korlátot, ami ellehetetleníti Orbán Viktor visszatérését. Hogyan reagált erre az izraeli ellenzék és Naftali Bennett?Itamar Ben Gvir vízum-kálváriája: Miért kellett ujjlenyomatot adnia a nemzetbiztonsági miniszternek az amerikai nagykövetségen, és miért mondta le végül az utazását?Rongálás Spanyolországban: Palesztinbarát aktivisták kalapácsokkal és vörös festékkel támadtak a Tel-Aviv-i könnyűvasút leendő szerelvényeire. Milyen hatással van ez a lila vonal átadására?Bukás a hadseregben: Tiltott szerelmi viszony és kitüntetés a beosztottnak – azonnali hatállyal távozik a hadsereg hadműveleti osztályának vezetője, Jiszráel Somer dandártábornok.Egy különleges találkozó a Fehér Házban: Donald Trump fogadta a gázai fogságból 738 nap után kiszabadult Rom Braszlavszkit, aki végre személyesen is köszönetet mondhatott az elnöknek.+1Ha tetszett az adás, kövess minket itt Spotify-on, és nyomj egy ötcsillagos értékelést, hogy még több emberhez eljussanak a legfrissebb izraeli hírek!
  1. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  2. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  3. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  4. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  5. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.