ujkelet.live
Egy helyzetértékelést követően az Izraeli Védelmi Erők kedden lezárt több területet a gázai határ közelében.
Az öt helyszín mindegyikére közvetlen rálátás van az övezetből, így sebezhetőek páncéltörő rakétatámadások és orvlövész akciók esetén.
A katonaság közölte, hogy más biztonsági utasítás vagy óvintézkedés nem vonatkozik a környék lakóira. A határ melletti mezőgazdasági munkák folytatódhatnak.
Két órával később azonban feloldották az intézkedést.
Az elmúlt napokban mind a Gázai övezetet uraló Hamász, mind a palesztin Iszlám Dzsihád ultimátumokat adott Izraelnek, azzal fenyegetőzve, hogy újraindítják az erőszakot, ha nem teljesítik követeléseiket.
A Hamász vasárnap azt követelte Izraeltől, hogy engedjen be mintegy 8 millió dollár katari pénzt a Gázai övezetbe, amelyet a Hamász tisztségviselőinek fizetésére fordítanának.
Katar 2018 óta több száz millió dollár támogatást küldött Gázának. Egy része üzemanyagra valamint a Gázai övezetet uraló Hamász alkalmazottainak készpénzes kifizetésére ment. Izrael azért engedte be a pénzt a szorosan blokád alatt tartott enkávéba, hogy enyhítse a feszültséget déli határán.
Ám a májusi Izrael és Hamász közötti harcokat követően az új izraeli kormány tisztviselői megfogadták, hogy nem folytatják ebben a formában a segélyek folyósítását, melyet túlságosan kedvezőnek tartanak a Hamásznak.
Izrael, az ENSZ és Katar augusztusban megállapodtak, hogy utóbbi havi rendszerességgel dollármilliókat küld Gázába, melyet az övezet mélyszegénységben élő lakóinak szánnak. A megállapodás azonban nem tartalmazza a Hamász közszolgáinak kifizetését, amire több mint öt hónapja nem került sor.
Az övezet második legnagyobb terrorszervezete, a Palesztin Iszlám Dzsihád megismételte fenyegetéseit az izraeli börtönökben palesztin foglyokkal szembeni bánásmód miatt, miután hat biztonsági fogoly – akik közül öten a szervezethez tartoztak – a múlt hónapban megszökött. Mind a hatot az izraeli biztonsági erők elfogták a szökésüket követő 13 napon belül.
A múlt héten a terrorcsoport bejelentette, hogy „minden harcosát mozgósítja” fenyegetései részeként.
,,Teljes készenlétben állunk, várjuk a parancsot” – áll az Iszlám Dzsihád katonai szárnyának közleményében.
A legutóbbi konfliktusra Izrael és a gázai terrorszervezetek között májusban került sor. A 11 napos harcoknak, melyek a 2014-es háború óta a leghalálosabbak voltak, a május 21-én hatályba lépett tűzszünet vetett véget.