ujkelet.live
Izrael kedden tíz év óta először engedélyezte a Palesztin Hatóságnak, hogy mintegy 4000, státusz nélkül palesztint, aki Júdea és Szamáriában él, lakosként regisztráljon.
Közülük legalább 1200-nak soha nem adtak ki különböző okokból palesztin személyi igazolványt, beleértve azokat is, akik a Palesztin Hatóság területére mentek, ott házasodtak össze, és ott is maradtak, megfelelő nyilvántartásba vétel nélkül, közölte a Ynet hírportál.
Míg mások az oslói egyezmények aláírása előtt külföldre mentek, és személyi igazolványukat bevonták, mire visszatértek.
Ezenkívül Izrael jóváhagyta 2800 Júdea és Szamáriában élő gázai nyilvántartásba vételét, akik a Hamász terrorszervezet hatalomátvétele előtt menekültek el az övezetből, és soha nem mentek külföldre vagy tértek vissza Gázába.
Ezeket a palesztinokat jelenleg a Gázai övezet lakóiéként tartják nyilván, annak ellenére, hogy hosszú évek óta nem élnek ott. Az intézkedés lehetővé teszi számukra, hogy megváltoztassák a nyilvántartásban lévő címüket.
A végső döntést az ügyben Beni Gantz védelmi miniszter hozta meg a Júdea és Szamáriára vonatkozó polgári és gazdasági fejlődést előmozdító politikájának részeként.
Ramallah önállóan nem állíthat ki érvényes személyazonosító igazolványokat Izrael jóváhagyása nélkül.
Korábban kedden a Kormányzati Tevékenységek Koordinátora a Területeken (COGAT) Gasszán Alian vezérőrnagy tájékoztatta a palesztin képviselőket, hogy a palesztin lakosságnyilvántartás kérésüket hivatalosan jóváhagyták.
A kérelmek jóváhagyása humanitárius alapon történik, mondta a COGAT.
Az elmúlt években a Palesztin Hatóság nyomást gyakorolt Izraelre, hogy engedélyezze a hontalan személyek felvételét a lakossági nyilvántartásába. Izrael utoljára egy évtizede hagyott jóvá hasonló változtatásokat, amikor Benjamin Netanjahu volt miniszterelnök jóváhagyott egy hasonló lépést.