ujkelet.live
Ferenc pápa eloszlatta a zsidó aggodalmakat a szent törvénykönyveikhez fűzött megjegyzései miatt, miután Izrael legfőbb rabbijai tisztázást követeltek, közölték hétfőn a Vatikán és a zsidó közösség forrásai a Reuters hírügynökséggel.
A Reuters számolt be először arról, hogy Ratzon Aruszi rabbi, a főrabbinátus vallások közötti ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke múlt hónapban aggodalmát fejezte ki a pápa zsidótörvényekkel kapcsolatos közelmúltbeli megjegyzései miatt és levélben tisztázást kért.
Augusztus 11-én Ferenc pápa a Vatikánban a Biblia első öt könyvéről beszélt, azaz a Tóráról. A pápa arra a bibliai történetre hivatkozott, amikor az Örökkévaló a zsidó népnek adta a Tórát: „Isten felajánlotta nekik a Tórát, a Törvényt, hogy megérthessék akaratát és méltányosságban élhessenek. Azt kell gondolnunk, hogy akkoriban szükség volt egy ilyen Törvényre, ez óriási ajándék volt, amit Isten adott a népének”.
A pápa később hozzátette: „A törvény azonban nem ad életet, nem ajánlja fel az ígéret beteljesítését, mert nem képes beteljesíteni azt. A törvény egy utazás, egy utazás, amely egy találkozás felé vezet … Azoknak, akik az életet keresik, az ígéret és annak Krisztusban való beteljesedése felé kell fordulniuk” – mondta a pápa a beszéd hivatalos vatikáni angol fordításában.
Aruszi a főrabbinátus nevében levelet küldött Kurt Koch bíborosnak, akinek vatikáni osztályán egy vallási kapcsolatokért felelős bizottság is van a zsidókkal.
,,Prédikációjában a pápa úgy mutatja be a keresztény hitet, hogy nemcsak felülírja a Tórát; de azt állítja, hogy ez utóbbi már nem ad életet, ami arra utal, hogy a zsidó vallási gyakorlat a jelen korszakban elavult” – írta Aruszi a levélben. „Ez valójában része a zsidók és a judaizmus iránti ‘megvetés tanításának’, amelyről úgy gondoltuk, hogy az Egyház teljes mértékben elutasította.”
A rabbi arra kérte Kochot, hogy „közvetítse fájdalmunkat Ferenc pápának”, és tisztázást kért a pápától, hogy „gondoskodjon arról, hogy az ebből a prédikációból levont minden lekicsinylő következtetés egyértelműen elutasításra kerüljön”.
A válasz
Ferenc pápa ezt követően arra kérte Kochot, hogy magyarázza el, hogy a Tórával kapcsolatos szavait, amelyek az újszövetségi Szent Pál írásait tükrözik, nem szabad a zsidótörvény ítéletének tekinteni, állítják a források.
A múlt héten Koch levelet küldött Aruszinak, mely tartalmazott egy 2015-ös idézetet Ferenc pápától: ,,A keresztény felekezetek egységüket Krisztusban találják meg; a judaizmus egységét a Tórában találja meg.”
A Reuters által idézett zsidó források szerint a vatikáni levelet az engesztelés jelének tekintették.
A pápa a maga részéről úgy tűnt, hogy utolsó két nyilvános fellépésén mindent bevet, hogy megpróbálja tisztázni, amit a Vatikán félreértésnek tekint.
Szeptember 1-jén a nagygyűlésen Ferenc azt mondta, hogy Szent Pál írásaival kapcsolatos szavai ,,pusztán katekézis … és semmi más”.
Vasárnap a heti áldáskor jókívánságait küldte a zsidóknak a közelgő zsidó újévre, Ros Hásánára, valamint az azt követő Jom Kippur és Szukkot ünnepekre.
,,Legyen az új év gazdag a béke gyümölcseivel, és legyen jó azoknak, akik hűek az Úr törvényeihez” – mondta.
Mind zsidó, mind vatikáni források azt mondták, hogy a „törvény” szó beillesztése a a szokásos üdvözletekbe fontos és szándékos volt.
A katolikusok és a zsidók közötti kapcsolatok 1965-ben gyökeresen megváltoztak, amikor a II. Vatikáni Zsinat elutasította a kollektív zsidó bűnösséget Jézus haláláért, és vallások közötti párbeszéd kezdődött.
Ferenc pápának nagyon jó kapcsolata van a zsidókkal. Amikor érsek volt Buenos Airesben, a város egyik rabbijával, Abraham Skorkával, akivel azóta is barátok, közösen írt egy könyvet.
“Ferenc pápa válaszolt a zsidótörvényekkel kapcsolatos megjegyzései miatti izraeli kritikára” bejegyzéshez egy hozzászólás