“Hiányzik egy katona a tankból“: 20 éve rabolták el Salitot

Avi/ujkelet.live

📝 Történelmi dokumentumok kerültek napvilágra

Húsz évvel a történtek után, az izraeli Védelmi Minisztérium alá tartozó katonai archívum ma közzétette a Gáza Hadosztály déli dandárjának műveleti naplóit. A kézzel írott feljegyzések percről percre mutatják be azt a drámai káoszt, amely Gilád Salit szakaszvezető 2006. június 25-i elrablásához vezetett.

🛡️ A beszivárgás és az első csapás

A támadás indítása: 2006. június 25-én reggel egy palesztin terrorista sejt alagúton keresztül szivárgott be a Gázai övezetből, és megtámadta a 188. dandár 71. zászlóaljának egyik tankját.

A műveleti napló bejegyzései időkódok szerint:

  • 05:13 – Az első jelentés robbanásokról érkezik Kerem Salom térségéből. A parancsnokság először rakéta becsapódásokra gyanakszik.
  • 05:14 – Megjelenik a „sérültek vannak” bejegyzés, és harci helikopterek riasztását kérik valamint a reagáló erők aktiválását. Felbukkan a „Török Lovas” katonai kódnév, ami terroristák beszivárgását jelenti.
  • 05:20 – Összegzik a helyzetet: „Terroristák átlépték a kerítést”, „Halottak a Panterben” és „Terrorista az árokban”.
  • 06:34 – Befut a pontosított kárjelentés: két halott és sérültek a tankban.

🔍 „Hiányzik egy katona a tankból”

Több mint egy óra telik el a támadás kezdete óta, mire a hadsereg feleszmél a legsúlyosabb forgatókönyvre.

Az Izraeli Védelmi Erők katonai naplója Gilád Salit 2006-os elrablásának napjáról, amelyben a Hamász által egy határon átnyúló támadás során elrabolt katonaként azonosítják, a következő bejegyzéssel: „A katona neve: Gilád Salit”. Forrás: Védelmi Minisztérium
  • 06:40 – Bejegyzik az első gyanút: „Hiányzik egy katona a tankból.”
  • 06:44 – Aktiválják a hírhedt „Hannibál-eljárást”, az elrablások megakadályozására szolgáló katonai protokollt. A napló rögzíti: „A tank egyik katonája ismeretlen helyen! Hannibál.”
    • A 2016-ban hatályon kívül helyezett Hannibál-irányelv újabb belföldi és nemzetközi figyelmet kapott, amikor állítólag a hadsereg is használta a Hamász vezette 2023. október 7-i dél-izraeli támadás során, amelynek során 251 túszt – katonákat és civileket – hurcoltak Gázába.
  • 06:57 – Kiderül a támadók ereje: 2 terroristát megöltek, de összesen 8 szivárgott be.
“Hiányzik egy katona a tankból – Hannibál” Forrás: Védelmi Minisztérium

🩸 Nyomok a kerítésen

A katonák megkezdik a keresést, de a nyomok már a Gázai övezet belseje felé mutatnak.

  • 07:12 és 07:46 – A nyomkövetők megtalálják a hiányzó katona golyóálló mellényét és sisakját a határkerítésen. Vonszolási nyomokat nem látnak.
  • 08:00 – Hivatalossá válik az elrabolt katona azonosítása: Gilád Salit. Ekkor nevesítik a tank két halottját: a parancsnok Hanan Barak hadnagy és a sofőr Pavel Szlutzker törzsőrmester.
  • 09:20 és 13:38 – A helyszínen azonosítják a terroristák és az elrabolt katona lábnyomait. A nyomkövető tiszt jelenti, hogy Salit repesz- és vérnyomos mellényét megtalálták.

🔮 Találgatások és a Hamász szerepe

A parancsnokság értékelése: Délutánra a műveleti központ úgy becsüli, hogy a katona életben van, és a támadást a Hamász terrorszervezet követte el, amely már három hete készült az akcióra, függetlenül a Gázában zajló egyéb eseményektől.

A téves nyom: 17:38-kor a naplóba bekerül egy pletyka, miszerint Salitot egy alagúton át már átcsempészték Egyiptomba, hogy ott nagyobb biztonságban tartsák a fogolycserére irányuló alkudozásig. Ez az információ később tévesnek bizonyult.

🔄 Ami utána következett

Az akkor elrabolt Gilád Salit ma 39 éves. Öt évig és négy hónapig sanyargott a Hamász fogságában Gázában.

Végül 2011. október 18-án szabadult egy Izrael és a Hamász közötti megállapodás keretében.

Izrael Salitért 1027 palesztin foglyot engedett szabadon a börtönökből – köztük sok olyat, akiknek „vér tapadt a kezéhez”, például Jechíje Szinwart.