Hiába a háborús rémhírek, tegnap este Messi-é volt a címlap

ujkeletlive

Láttad a híreket? kérdezi tegnap este a portugál útlevéllel érkező hamisítatlan héber Itáj, aki a 18% adót akarja megúszni a szállodában.

Nehezen kapcsol az ember lánya, milyen hírek? Manapság a háború, háború, és háború a hírek, az iráni dráma, a libanoni jövök megyek, és a Zaka, hogy egy kanadai zsidó rendőr megsérült, majd életét vesztette egy lövöldözésben.

Aztán megértettem, tegnap este az izraelieket három szó bűvölte el. Messi, Messi, Messi a foci művész, zárójelben megjegyzendő „keep soccer, no war” az iráni csapat esélyes a továbbjutásra, amennyiben nem háborúban, hanem a focivébén legyőzi egyiptomiakat.

Messi, vagyis az argentinok a Héber nyelv Akadémiát is megihlette az alábbiak szerint:

  • Argentína szerepel az ősi héber forrásokban, pontosabban: nagyjából…
    Egy kedves midrás (a késői midrásirodalom több változatában) így kezdődik –
    • Példázat egy királyról, akinek volt egy fia, és meg akarta házasítani. A királynak volt egy régi argantria nevű ezüstedénye. A király így szólt: Ha most megházasítom a fiamat, csak ez a régi argantria áll rendelkezésemre. Ha pedig várunk, amíg készül egy új, akkor elhalasztom a fiam örömét. Mit tett a király? Hívatta az ötvösöket, és azt mondta nekik: Polírozzátok fel ezt az edényt, és olyan lesz, mintha új volna…” (Bámidbár Rabbá 7:1).
    • az „argantria” (vagy „argantrin”) egy értékes tálalóedény. A szó a latinból (esetleg a görög közvetítésével) került a héberbe: argentarium, amely az argentum („ezüst”) szóból származik (mellékesen: a periódusos rendszerben az ezüst vegyjele Ag).

De visszatérve a hírekre…

Egyelőre nem tudni mi volt az indítéka a zsidó rendőrt halálosan megsebesítő kanadai lövöldözőnek, bár a héber médiában megjelent, meg nem erősített hírek szerint a zsidók által sűrűn lakott környéken zsidókat vagy izraelieket vett célba.

És Libanon

Donald Trump elnök tegnapi nyilatkozata szerint – „nem fogom megmondani, hogyan fogom ezt megoldani, de én gyorsan megoldom a problémákat, beleértve Bibit is,” – utalt az elnök arra, miszerint Netanjahu kijelentette, hogy nem vonja vissza csapatait Libanonból.

Ma újabb tárgyalássorozat kezdődik Izrael és Libanon között, ezúttal azzal a céllal, hogy összefoglalják az Izraeli Védelmi Erők dél-libanoni kivonásának kezdeti részleteit a libanoni hadsereg kísérleti végrehajtásának részeként, – jelentette az Axios.

A Trump-adminisztráció által elképzelt libanoni konfliktus-elkerülési mechanizmus nem foglalja magában Izraelt, és véleményem szerint ez egy hatalmas hiba,” – nyilatkozta az Axiosnak Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor, Netanjahu egyik legközelebbi szövetségese a Kongresszusban, azt követően, hogy a miniszterelnök tegnap közös nyilatkozatot adott ki Jiszráél Katz védelmi miniszterrel és Ejál Zamir vezérkari főnökkel, hangsúlyozva, hogy a hadsereg továbbra is „határozottan fellép a katonáinkat, és állampolgárainkat fenyegető veszélyek semlegesítése, a terrorista infrastruktúra felszámolása, és a dél-libanoni biztonsági övezet fenntartása érdekében.”

Megjegyzendő, hogy a miniszterelnök nem említi, hogy Izraelnek teljes műveleti szabadsága lenne Libanonban.

Összességében – izraeli és libanoni diplomaták kedden újabb közvetlen tárgyalási fordulót tartanak Washingtonban Marco Rubio külügyminiszter, és csapata közvetítésével.
A felek egy olyan tervvel próbálnak előrelépni, amely magában foglalja az izraeli csapatok fokozatos kivonását Dél-Libanon egyes részeiről, cserébe a libanoni hadsereg bevetése érdekében ezeken a területeken, hogy megakadályozzák a Hezbollah újjászerveződését.

Graham azt állította, hogy az új amerikai–iráni megállapodások Libanonnal kapcsolatban aláássák mindezt azt, amit Rubio próbál elérni, ezzel szemben az Axiosnak nyilatkozó magas rangú amerikai tisztviselő szerint Rubio és csapata segíteni fogja az Izrael és Libanon közötti közvetítési erőfeszítéseket azáltal, hogy megelőzi az újabb eszkalációt, és rábírja Iránt a Hezbollah visszafogására, mondván – „ez nagyobb lehetőséget teremt az izraeli–libanoni tárgyalások sikerére. Ha Izrael és Libanon együttműködik és dűlőre jut, erősebb pozícióból követelhetik majd a Hezbollah leszerelését,” – közölte az amerikai tisztviselő

A hírek háttere –  az amerikai–iráni Egyetértési Megállapodás [MOU] kiköti, hogy mindkét ország, és szövetségeseik beszüntetnek minden ellenségeskedést – Libanonban is –, és szavatolják az ország területi integritását, illetve szuverenitását. A felek által elfogadott tűzszünet ellenére az izraeli hadsereg és a Hezbollah egyaránt egymást okolják a fegyvernyugvás megszegéséről. A feszültség hűtésére az amerikai-iráni tárgyalások hét eleji svájci fordulóján a felek megállapodtak egy új „konfliktus-elkerülési munkacsoport”  létrehozásában Libanonnal, amelynek azonban Izrael nem részese.

Az Axios izraeli forrásai azt állítják, hogy az új amerikai–iráni Libanon-megállapodások felülírják azon korábbi egyezségeket, amelyeket a Netanjahu-kormány és a Biden-adminisztráció ért el 2024-ben, és amelyeket a tavaly hivatalba lépő Trump is elfogadott, ráadásul míg a korábbi tűzszünet-ellenőrzési mechanizmusban Izrael, Libanon, az USA és Franciaország vett részt, ezúttal Izrael nem közvetlen résztvevő, Irán viszont igen.

Egy izraeli forrás elmondása szerint, bár az amerikai–iráni alku nukleáris elemei is aggasztották Netanjahut, jelenleg sokkal jobban tart a Libanonra vonatkozó résztől, ami arra vezethető vissza, hogy Izrael Hezbollah elleni fellépésének hatalmas belpolitikai súlya van az októberi választások előtt.

Bibi hisztérikus miatta,” – állítja a forrás, Netanjahura becenevén utalva.

A károk enyhítésére az elmúlt napokban a miniszterelnök arra kérte közeli bizalmasát, Ron Dermert – volt stratégiaügyi minisztert, hogy sürgősen használja ki kapcsolatait, és próbáljon meg nyomást gyakorolni a libanoni tárgyalásokra. A forrás szerint Dermer közbenjárása is hozzájárult ahhoz, hogy Trump egy Truth Social bejegyzésben azzal fenyegetőzött, hogy csapást mér Iránra, ha az nem fogja vissza a Hezbollahot. Dermer részvételét egy amerikai tisztviselő is megerősítette, mondván, hogy a Svájcban tárgyaló amerikai küldöttek vasárnap többször is beszéltek vele, hogy tájékoztassák az Iránnal folytatott tárgyalásokról, és kikérjék a véleményét, bár Trump végső döntését a libanoni kivonulást illetően nem valószínű, hogy Dermer meg tudja változtatni.

A másik oldal – Joseph Aoun libanoni elnök hajlandó elfogadni az új mechanizmust, amennyiben azt az Egyesült Államok vezeti, – közölte egy libanoni tisztviselő az Axiosnak.

Hiába a háborús rémhírek, tegnap este Messi-é volt a címlap” bejegyzéshez egy hozzászólás

Hozzászólások lezárva