Avi/ujkelet.live
A háború 749. napja 🇮🇱☕️: Jó reggelt!
Likvidálások: A Noa Argamani, Avinatan Or és Eitan Mor volt túszok Nova fesztiválról való elrablásáért felelős terroristákat valamint a 2023. október 7-i támadásban részt vevő más Hamász terroristákat likvidált az Izraeli Védelmi Erők a Gázai övezetben végrehajtott csapásokban, jelentette be tegnap a hadsereg és a Sabak belbiztonsági szolgálat.





Összesen nyolc palesztin terrorista halálát erősítették meg, akik október 7-én megszállták Izraelt, és izraeliek elrablásaiban és meggyilkolásában vettek részt.
A bejelentés szerint mindet március és augusztus között likvidálták, mielőtt a tűzszünet a hónap elején életbe lépett.
Ahmad Ibrahim Radzsab Saar volt a felelős Argamani és Or október 7-i elrablásáért. Saart augusztus 22-én likvidálták.
Ahmad Abu Marhil volt a felelős Or október 7-i elrablásáért. Marhilt március 26-án likvidálták.
Arafat Dib volt a felelős Eitan Mor október 7-i elrablásáért és a Hamász fogságában tartásáért Gázában. Dibet május 30-án likvidálták.
Odeh Alyan Ahmad Qaware, egy Hamász terrorista, aki izraeli túszokat tartott fogságban. Qawarét augusztus 26-án likvidálták.
Bakr Mudzsida az október 7-i támadás során egy traktorral áttörte a gázai határzárat és behatolt Izraelbe, július 13-án likvidálták.
Firasz Ghrir Szweilam al-Hadaf október 7-én behatolt Kiszufim kibucban. Augusztus 23-án likvidálták.
Ibrahim Szaleh Radzsab Bakhit október 7-én behatolt Izraelbe. Július 6-án likvidálták.
Mu’ajid Mahmúd Muhammad Nufal október 7-én behatolt Izraelbe. Március 27-én likvidálták.

Gáza: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap dróntámadást hajtott végre egy palesztin terrorista ellen, aki átlépte a sárga vonalat – ahová a hadsereg a jelenlegi tűzszünet feltételei szerint visszavonult – a Gázai övezet déli részén, Khan Juneszben és veszélyt jelentett az izraeli csapatokra.
A túszok: A KAN közszolgálati műsorszolgáltató a tegnap este arról számolt be, hogy az izraeli katonai hírszerzés tisztviselői és az amerikai alelnök, J. D. Vance közötti találkozón egyértelmű nyilatkozat hangzott el: „A Hamász legalább további 10 túsz holttestét ki tudja adni a Gázában maradt 13-ból.”
Az elmúlt két hétben a katonai hírszerzés azonosította, hogy a Hamász terrorszervezet a tűzszünetet kihasználva újjáépíti és helyreállítja a kormányzást a Gázai övezetben, és a jövőt ebből a szempontból tervezi: alagutak újjáépítésére, új terroristák toborzására, a hadjáratban megrongálódott fegyverek javítására és átszerveződésre törekszik – ez a lépés azt mutatja, hogy a Hamásznak nincs szándékában átadni a fegyvereit vagy feladni a kormányzást a Gázai övezetben.
A magas rangú biztonsági tisztviselők az amerikai alelnöknek kijelentették: Jelenleg nem lehetséges az előrelépés Trump tervével.
Tűzszünet: A szaúdi Al-Hadath forrásai szerint jelenleg Kairóban ülésezik a Hamász és a Fatah küldöttsége és a háború utáni Gázáról tárgyalnak. Jelen van Huszein al-Sejk, a Palesztin Hatóság alelnöke és Madzsed Faradzs, a palesztin hírszerzés vezetője.
Trumpék figyelmeztetése: Egy izraeli magas rangú tisztviselő, aki a 12-es csatornának nyilatkozott, azt állította, hogy Binjámin Netanjahu miniszterelnököt néhány nappal ezelőtt figyelmeztették a Júdea és Szamária annektálására irányuló szavazással járó kemény reakciókra, de nem tett semmit azok megállítására.
Az amerikaiakat aggasztja számos kínos esemény, amelyek Vance alelnök látogatása alatt történtek Izraelben. Ezek közül a legkiemelkedőbb Becalel Szmotrich pénzügyminiszter kijelentése Szaúd-Arábiával kapcsolatban, amiért szűkszavúan bocsánatot kért. Emellett Netanjahu miniszterelnök nyilatkozata is, amelyben egyértelműen kijelentette, hogy Izrael ,,nem fog beleegyezni a török katonák beengedésébe a Gázai övezetbe – ez egy vörös vonal”.
Egy magas rangú amerikai tisztviselő azt mondta, hogy ezek az események ,,fokozzák az aggodalmat a Fehér Házban, hogy az izraeli kormány magatartása a Gázai övezetben kötött megállapodás összeomlásához vezet”, és hangsúlyozta: ,,Netanjahu nagyon vékony jégen táncol Trump elnököt illetően. Ha így folytatja, végül elcseszi a megállapodást, és ha elcseszi a megállapodást – Donald Trump ki fog cseszni vele” – mondta a tisztviselő.
Marco Rubio külügyminiszter váltotta tegnap Vance alelnököt Izraelben. Rubio izraeli látogatásának nagy része a dolgok rendbetételére összpontosít, mind az izraeli, mind az amerikai oldalon.
Rubio várhatóan a mai nap nagy részét az amerikai főhadiszálláson tölti Kirjat Gaton, és bejelenti az amerikai külügyminisztérium magas rangú képviselőjének kinevezését, aki állandó jelleggel Izraelben fog tartózkodni, és a megállapodás végrehajtásának felügyeletén fog dolgozni.
Libanon: Az izraeli hadsereg tegnap este légicsapást hajtott végre a dél-libanoni Nabaitieh régióban, a célpont a Hezbollah terrorszervezet fegyverraktára volt.
A hadsereg szerint az Arabszalim közösségben lévő raktárat a Hezbollah használta Izrael elleni támadások előmozdítására, és a terrorszervezet folytatta erőfeszítéseit a dél-libanoni infrastruktúra újjáépítésére.
„A terrorinfrastruktúra jelenléte sérti az Izrael és Libanon közötti megállapodásokat” – közölte a hadsereg.
Szintén tegnap izraeli légicsapások célozták Libanon keleti részét, a Beqaa-völgyet. A célpontok között volt egy Hezbollah kiképzőtábor, ahol az operatívok gyülekeztek, valamint egy precíziós rakétagyártó telephely.
A hadsereg szerint a Hezbollah a kiképzőtábort Izrael elleni támadások tervezésére használta. A Beqaa-völgyben található rakétagyártó telephelyet Izrael korábban számos alkalommal támadta.
A hadsereg továbbá egy Hezbollah katonai bázisra is csapást mért Észak-Libanonban.
„A fegyverek tárolása, a terrorinfrastruktúra jelenléte és a Hezbollah terroristái által Izrael Állam ellen folytatott katonai kiképzés az Izrael és Libanon közötti megállapodások kirívó megsértését jelenti, és fenyegetést jelent Izrael Államra nézve” – jegyezte meg a hadsereg.
A légicsapásokban öt vadászgép vett részt, és 16 Hezbollah célpontot bombáztak a Beqaa-völgyben és az ország északi részén.
Joseph Aoun libanoni elnök tegnap azt mondta, hogy senki sem érdekelt a háborúhoz való visszatérésben.
A libanoni tűzszünetet felügyelő bizottság vezetőjével Bejrútban tartott találkozón Aoun hozzátette, hogy Libanon nagy reményeket fűz ahhoz, hogy a bizottság segít helyreállítani a stabilitást Dél-Libanonban, megakadályozza az elfogadhatatlan izraeli agressziót, és nyomást gyakorol Izraelre, hogy kivonuljon az általa megszállt öt posztról.
Aoun hangsúlyozta, hogy országa elkötelezett a libanoni hadsereg által hozott összes biztonsági intézkedés végrehajtása mellett, és hogy a libanoni népnek nem érdeke a háborúhoz való visszatérés.