Avi/ujkelet.live
A háború 744. napja 🇮🇱🌆: Jó estét!
Gyász: Az Izraeli Védelmi Erők este bejelentette, hogy két katonája elesett, három megsebesült, amikor terroristák támadták meg őket reggel a dél-gázai Rafahban.
A 26 éves Janiv Kula őrnagy és a 21 éves Itáj Javetz törzsőrmester Modiinből a Nahal Dandár 932. zászlóaljában szolgáltak.
Az incidens körülbelül 10:30-kor történt Rafahban, a Szalah a-Din út közelében. A hadsereg első vizsgálata szerint egy közeli alagútból előbukkanó terrorsejt RPG-ket lőtt egy kotrógépre, megölve a két katonát. Ugyanakkor egy másik kotrógépet orvlövésztűz ért, további két katonát megsebesítve, köztük egyet súlyosan. Röviddel ezután orvlövészek megsebesítettek egy másik katonát is.
A vizsgálat megállapította, hogy a terrorsejt tagjai nem kíséreltek meg katonákat elrabolni az incidens során.
A csapatok a tűzszünet részeként izraeli ellenőrzés alatt álló területen tevékenykedtek, hogy megtisztítsák a Hamász infrastruktúrájától, azzal a feltételezéssel, hogy még mindig terroristák rejtőzködhetnek a terrorszervezet alagútjaiban.
A Hamász katonai szárnya tagadja, hogy bármi köze lenne a rafahi incidenshez, és hangsúlyozta, hogy teljes mértékben elkötelezett a tűzszünet mellett. A Hamász továbbá bejelentette, hogy ma Khalil al-Hajja vezette magas rangú küldöttség érkezett Egyiptomba, hogy a közvetítőkkel együtt figyelemmel kísérje a tűzszüneti megállapodás végrehajtását.
Gáza: Az Izraeli Védelmi Erők este bejelentette, hogy légicsapások sorozatát indította a Hamász terrorszervezet célpontjai ellen a Gázai övezet déli részén, válaszul a reggeli támadásra. Az összecsapások a legsúlyosabb eszkalációt jelentik a tűzszünet hatálybalépése óta.
A hadsereg több tucat Hamász célpontot támadott a Gázai övezetben, köztük egy jelentős, mintegy hat kilométer hosszú alagútrendszert is, melynek bombázásához több mint 120 lőszert használtak.
Az övezet déli részén lévő alagutat a Hamász Izrael elleni támadások előmozdítására használta, és korábban a terrorszervezet túszok fogva tartására használta.
A vadászgépekkel, drónokkal és tüzérségi lövésekkel támadott célpontok között fegyverraktárak, „valós időben” azonosított terrorsejtek és a terrorszervezet által használt egyéb infrastruktúra.
A palesztin média felvételeket tett közzé a Khan Junesz térségében végrehajtott csapásokról:
Az Al-Arabiya szerint az izraeli hadsereg több mint 30 csapást hajtott végre Khan Juneszben.
Az Izraeli Védelmi Erők továbbá célba vette a Hamász operatívjait és terepparancsnokait Gáza középső részén.
Az al-Bureidzs menekülttábor a támadás után:
A szaúdi Al-Hadath csatorna szerint az izraeli csapás egyik célpontja Gáza középső részén Jechíje al-Mabhuh volt, aki a Nukba haditengerészeti egység egyik parancsnoka volt Gáza északi részén.
Gázai jelentések szerint 15 halottja van az izraeli hadsereg támadásainak reggel óta.
A Hamász kihágásait követően a politikai vezetés elfogadta az Izraeli Védelmi Erők ajánlását, miszerint további értesítésig le kell állítani a humanitárius segélyek beengedését Gázába.
Egy amerikai tisztviselő este azt nyilatkozta a 12-es csatornábak, hogy ,,Izrael biztosított minket arról, hogy a Gázába vezető határátkelőhelyek holnap reggel újra megnyílnak”.
Tűzszünet Hamász módra: Az izraeli hadsereg közlése szerint ma korábban megöltek egy fegyveres terrorsejtet, amely a csapatokhoz közeledett az övezet északi részén.
A terroristák átlépték az úgynevezett sárga vonalat – ahová a hadsereg a jelenlegi tűzszüneti megállapodás szerint visszavonult – Észak-Gázában, Beit Lahijában, és „közvetlen fenyegetést jelentettek az erőkre”.
,,A megállapodással összhangban dróntámadást hajtottak végre a terroristák ellen ,,a fenyegetés elhárítása érdekében” – közölte a hadsereg.
Holttestek cseréje: A Hamász terrorszervezet katonai szárnya délután bejelentette, hogy a keresésük részeként megtalálták még egy túsz holttestét, és ma később átadják, „ha a terepen a körülmények engedik”. A Hamász bejelentette, hogy bármilyen „izraeli eszkaláció” akadályozni fogja a holttestek keresését, ami késlelteti azok visszaszolgáltatását.
Ma 15, Izrael által kiadott holttest érkezett Gázába, ezzel az átadottak teljes száma 150-re emelkedett – közölte a Hamász vezette egészségügyi minisztérium.
Tűzszünet: A Trump-kormány igyekszik megakadályozni a maihoz hasonló további incidenseket Gázában, amelyek a megállapodás összeomlásához vezethetnek.
„Tudtuk, hogy ez készülődik. És minél tovább támadhatják egymást ezek a srácok, annál inkább fogják támadni egymást” – mondta egy magas rangú Trump-kormány tisztviselő az Axiosnak.
Izrael előzetesen értesítette a Trump-kormányt a csapásokról az amerikai parancsnoki központon keresztül, amely felügyeli a tűzszünetet, közölték amerikai és izraeli tisztviselők.
- Egy amerikai tisztviselő szerint Trump megbízottja, Steve Witkoff és Jared Kushner telefonhívást folytatott Ron Dermer izraeli stratégiai miniszterrel és más tisztviselőkkel, hogy koordinálják és megvitassák a következő lépéseket.
- Az amerikai tisztviselő azt mondta, hogy az Egyesült Államok arra sürgette Izraelt, hogy „arányosan, de önmérsékletet tanúsítva válaszoljon”.
- Az Egyesült Államok azt mondta Izraelnek, hogy a Hamász elszigetelésére kellene összpontosítani a kihágásai és tettei miatt a háború folytatása helyett, és gyorsan lépéseket kellene tenni egy alternatív megoldás megteremtése felé Gázában.
- „Senki sem akar visszatérni a teljes körű háborúhoz. Az izraeliek meg akarják mutatni a Hamásznak, hogy vannak következmények, anélkül, hogy felrúgnák a békemegállapodást” – tette hozzá az amerikai tisztviselő.
A kormány úgy érzi, hogy a helyzet annyira ingatag, hogy csak az erős felügyelet tarthatja fenn a törékeny békét.
- Amerikai tisztviselők szerint a Trump-kormány jelentősen fokozni fogja a gázai békemegállapodás végrehajtásának ellenőrzését, hogy az ne essen szét.
- „A következő 30 nap kritikus lesz” – mondta egy amerikai tisztviselő. „Most már mi irányítjuk, hogy mi történik Gázában a megállapodás végrehajtása szempontjából. Mi fogjuk irányítani a folyamatot.”
Egy amerikai tisztviselő azt mondta, hogy a vasárnapi összecsapások pontosan olyan incidensek, amelyek miatt aggódtak és amelyekre a jelenlegi átmeneti időszakban számítottak.
- Egy másik amerikai tisztviselő szerint Trump múlt heti régióbeli látogatása óta mind a Hamász, mind Izrael olyan lépéseket tett, amelyek aggodalmat keltettek a végrehajtás előrehaladásával kapcsolatban.
- A Hamász elkezdte újjáépíteni hatalmát Gázában, és halálos megtorló akciókat hajtott végre riválisai ellen.
Az izraeliek többször is fenyegetőztek a megállapodás végrehajtásának felfüggesztésével, mivel állításuk szerint a Hamász „lassú lépésenként” adja át a megölt túszok maradványait.
- „A helyzet még mindig nagyon bizonytalan” – mondta az amerikai tisztviselő. „A Hamász, vagy ami megmaradt belőlük, azt gondolta, hogy minden a megszokott módon fog menni. És az izraeliek is valahogy így gondolták. Tehát nem szabad hagynunk, hogy kudarcot valljanak. Az Öböl-menti államok ugyanígy éreznek.”
J.D. Vance alelnök, Witkoff és Kushner várhatóan a héten Izraelbe érkeznek, hogy a megállapodás következő szakaszának végrehajtását szorgalmazzák. Witkoff és Kushner a következőkre fognak összpontosítani:
- A tűzszünet stabilizálása, hogy lehetővé váljon az átmenet a megállapodás következő szakaszába.
- A megölt túszok maradványainak kiadása folytatódjon.
- A Gázának szánt humanitárius segélyek szállításának szabályozása, valamint Izrael és az ENSZ közötti problémák megoldása annak biztosítása érdekében, hogy a Hamász ne kobozhassa el és ne profitálhasson a segélyszállítmányokból.
- Egy nemzetközi stabilizációs erő létrehozása, amely Gázában állomásozik és segít fenntartani a biztonságot.
- Az „Új Rafah” építési tervek kidolgozása, amely egy Hamász mentes Gáza modelljeként szolgálhat. Emellett egy terven dolgoznak a Hamász lefegyverzésére és Gáza demilitarizálására.
Egy magas rangú amerikai tisztviselő azt mondta, hogy „most kezdődik az igazi munka”. Hangsúlyozta, hogy a folyamat sikeréhez olyan emberekre van szükség, „akik tudják, hogyan kell egy önkormányzatot vezetni, hogyan kell víz- és csatornatelepet építeni és üzemeltetni. Helyi önkormányzati emberekre. Ez egy hatalmas kihívás.”
- A kihívás még nagyobb, mivel Gáza nagy része romokban hever.
- „Már a törmelék elszállítása is nehéz lesz” – mondta a tisztviselő.
- Egy másik kulcsfontosságú probléma, hogyan lehetne betont beengedni Gázába, miközben megakadályoznák, hogy az ne a Hamász kezébe kerüljön, amely a nyersanyagokat terroralagutakhoz használta fel, mondta az egyik tisztviselő.
Egy amerikai tisztviselő azt nyilatkozta, hogy ha a Hamász folytatja a tűzszünet megsértését, az Egyesült Államok támogathatja az izraeli lépéseket Gáza egyes részei feletti ellenőrzés visszaszerzésére, hogy több gázainak legyen lehetősége a Hamász ellenőrzésén kívül eső területeken tartózkodni.
Mindeközben hazai fronton: A kormány vasárnap elsöprő többséggel jóváhagyta Binjámin Netanjahu miniszterelnök javaslatát, hogy a gázai háborút nevezzék át Újjáéledési Háborúnak.
Amichaj Sikli likudos diaszpóraügyi miniszter tartózkodott, míg Orit Sztruck a szélsőjobboldali Vallásos Cionizmus telepekért felelős minisztere ellene szavazott.
Sikli X-en azt írta, hogy az „újjászületés” kifejezés valójában „az államalapításhoz és az alapító generációhoz tartozik”.
Sztruk szerint „túl korai” meghatározni a háború kimenetelét és hivatalos nevet adni neki, kijelentve, hogy „meg kell várni, hogy elérjük-e [a háború] összes célját”.
Netanjahu ma azt mondta, hogy az új név azt jelzi, hogyan „emelkedtünk ki az október 7-i szörnyű katasztrófából”.
A kritikusok szerint a kormány által javasolt név a 2023. október 7. előtt és magán aznap történt hibákért való felelősség alóli menekülési kísérlet része.
“2 katona elesett Gázában, masszív izraeli támadások az övezetben és az USA közbelépése” bejegyzéshez egy hozzászólás
Hozzászólások lezárva