Rakéta Jemenből, Gázaváros, a túlélő és a Hezbollah tanácsai

Avi/ujkelet.live

A háború 730. napja ☕️🇮🇱: Jó reggelt!


Jemen: Ballisztikus rakétát lőttek ki hajnalban Jemenből Izrael felé, aktiválva a szirénákat az ország középső részén és Jeruzsálem térségében. A légvédelem elfogta a rakétát, sérülésről nem érkezett jelentés.


Gázaváros: Az Izraeli Védelmi Erők megerősítette, hogy tegnap légicsapást mért Gázaváros Tuffah negyedére, amelyben állítólag 18 palesztin, köztük gyermekek vesztették életüket, közölve, hogy a támadás egy Hamász-operatívot vett célba.

A csapás egy olyan területen történt, amelyre hetek óta evakuálási parancs van érvényben, és a Hamász-operatív „fenyegetést jelentett a térségben bevetett csapatokra” – közölte az Izraeli Védelmi Erők egy megkeresésre válaszul.

A hadsereg azt állítja, hogy „számos lépést” tett, hogy csökkentse a civilek bántódásának kockázatát, többek között precíziós lőszerek bevetésével, légi megfigyeléssel és további hírszerzési információkkal.

Az Izraeli Védelmi Erők tud a civil áldozatokról szóló jelentésekről, és vizsgálja az incidenst.

„Az Izraeli Védelmi Erők sajnálatát fejezi ki a civil lakosságot ért esetleges károkért, és mindent megtesz a károk lehető legkisebbre csökkentése érdekében” – hangsúlyozta a hadsereg.

A támadásra akkor került sor, amikor az izraeli erők felfüggesztették az offenzív műveleteiket és átálltak a védekezésre a Gázai övezetben, Donald Trump amerikai elnök háború befejezésére irányuló nyomása miatt.

Az elmúlt 24 órában végrehajtott támadások a haderőkre leselkedő veszélyek elhárítására szolgáltak.

A KAN közszolgálati műsorszolgáltató szerint az Izraeli Védelmi Erők aggódik amiatt, hogy a Gázai övezet mélyén tartózkodó erők várhatóan több napig előretolt védelmi állásban maradnak. Az aggodalom az, hogy a Hamász akciókkal megpróbál sikert elérni, vagy az izraeli erők taktikai műveleti hibát vét, amely befolyásolhatja a Trump-terv stratégiai menetét.


Trump-terv: Izrael és a Hamász terrorszervezet a legközelebb került ahhoz, hogy megegyezzenek a túszok szabadon bocsátásának és a háború befejezésének kereteiben. Július óta először kezdődnek komoly tárgyalások Kairóban, amelyeken részt vesz az összes közvetítő ország – Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok. Az izraeli delegáció valószínűleg hétfőig nem utazik, de ebben még nem született megállapodás.

Egy, a tárgyalások részleteit ismerő palesztin forrás a KAN-nak azt nyilatkozta, hogy a Hamász vezetése körében pesszimizmus uralkodik, a terrorszervezet úgy véli, hogy a tárgyalások csak részleges megállapodáshoz vezethetnek. A terrorszervezet tartózkodott ennek kihirdetésétől – hogy ne haragítsa magára Trumpot és a közvetítőket.

  • A terrorszervezet forrása szerint a Hamász nem lesz képes elfogadni a leszerelés elvét – mind saját maga, mind a nyakába lihegő Palesztin Iszlám Dzsihád miatt.
  • Ezenkívül a Hamász még nem döntötte el, hogy kik lesznek a Kairóba tartó küldöttség tagjai. A becslések szerint a küldöttségben Muhammad Darwish, Ghazi Hamad és Musza Abu Marzuk is helyet kap.

Egy kormányzati körökhöz közel álló egyiptomi forrás azt nyilatkozta a KAN-nak, hogy Kairó nyilvánosan elégedettségét fejezte ki a Hamász válaszával kapcsolatban, de egyben komolyságot és hajlandóságot vár el tőle a túszok szabadon bocsátására.

  • Kairóban arra számítanak, hogy a városban a következő napokban zajló tárgyalások során a terrorszervezet komolyságot és rugalmasságot fog tanúsítani mindenben, ami az összes túsz – élők és megöltek – szabadon bocsátásával kapcsolatos, késedelem és halogatás nélkül.
  • Az egyiptomi tisztviselő azt is kijelentette, hogy a gázai vérontás megállítása az egyiptomi kormány legfontosabb prioritása, és Trump tervét a Hamász utolsó esélyének tekintik a gázai palesztinok megmentésére.
  • A forrás hozzátette, hogy az egyiptomi kormány Trump elnökbe, és nem Binjámin Netanjahu miniszterelnökbe helyezi bizalmát. Ez azért van, mert úgy vélik, hogy ha Trump folytatja a háború befejezésére irányuló határozott vonalát, akkor képes lesz nyomást gyakorolni Netanjahura.

Mindeközben Naim Qasszem, a Hezbollah terrorszervezet vezetője óva intette a Hamászt Trump tervétől. Azt állította, hogy a tervvel „megpróbálják elvenni a Hamász aduászait. Ha a Hamász néhány napon belül elengedi a túszokat, akkor mit értek el egy ilyen hosszú háborúban?”

A sorok között a Hezbollah megpróbálja figyelmeztetni a Hamászt, hogy ha engedményeket tesz, ugyanabba a helyzetbe kerülhet, mint a szervezet Libanonban, és Izrael szabadon megtámadhatja. Ezenkívül felmerül annak a lehetősége is, hogy a Hezbollah attól tart, hogy ha a Hamász engedményeket tesz a fegyverkérdésben, annak következményei lesznek a libanoni színtéren, ahol az állam a Hezbollah lefegyverzésén dolgozik.


A túlélő: A katari Al-Araby csatorna tegnap este tette közzé az első felvételt a Hamász terrorszervezet tárgyalócsoportjának vezetőjéről, Khalil al-Hajjáról, aki túlélte a Hamász vezetősége elleni izraeli merényletet Dohában. A felvételen al-Hajja a sikertelen izraeli támadásban megölt családtagjairól és társairól beszél.


Hazai front: A Sabak belbiztonsági szolgálat vezetője, David Zini ma reggel elfoglalja posztját.

Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt Új Kelet Live

Alkotmánymódosítás Magyarországon, Ben Gvir vízumbalhéja és támadás a tel-avivi villamosok ellenE heti adásunkban az izraeli sajtó legfontosabb és legvisszhangosabb híreit válogattuk össze nektek. Politikai földrengések, diplomáciai csörték és nemzetközi feszültségek – pörgősen, lényegretörően.Amiről a mai epizódban szó lesz:Történelmi alkotmánymódosítás Magyarországon: Elfogadták a 8 éves miniszterelnöki korlátot, ami ellehetetleníti Orbán Viktor visszatérését. Hogyan reagált erre az izraeli ellenzék és Naftali Bennett?Itamar Ben Gvir vízum-kálváriája: Miért kellett ujjlenyomatot adnia a nemzetbiztonsági miniszternek az amerikai nagykövetségen, és miért mondta le végül az utazását?Rongálás Spanyolországban: Palesztinbarát aktivisták kalapácsokkal és vörös festékkel támadtak a Tel-Aviv-i könnyűvasút leendő szerelvényeire. Milyen hatással van ez a lila vonal átadására?Bukás a hadseregben: Tiltott szerelmi viszony és kitüntetés a beosztottnak – azonnali hatállyal távozik a hadsereg hadműveleti osztályának vezetője, Jiszráel Somer dandártábornok.Egy különleges találkozó a Fehér Házban: Donald Trump fogadta a gázai fogságból 738 nap után kiszabadult Rom Braszlavszkit, aki végre személyesen is köszönetet mondhatott az elnöknek.+1Ha tetszett az adás, kövess minket itt Spotify-on, és nyomj egy ötcsillagos értékelést, hogy még több emberhez eljussanak a legfrissebb izraeli hírek!
  1. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  2. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  3. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  4. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  5. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt

Rakéta Jemenből, Gázaváros, a túlélő és a Hezbollah tanácsai” bejegyzéshez egy hozzászólás

Hozzászólások lezárva