Avi/ujkelet.live
A háború 685. napja: Egy izraeli civilt, aki az elmúlt évet bebörtönözve töltötte Libanonban, ma visszaszállítottak Izraelbe, közölte Gal Hirsch, a túszok és eltűnt személyek koordinátora.
Hirsch szerint az elmúlt hónapokban a Vöröskereszt segítségével folytatott tárgyalásokat követően a libanoni hatóságok visszaszállították Szalah Abu Husszeint Izraelbe a Ros Hanikra átkelőhelyen keresztül.
„Az első kihallgatás és orvosi vizsgálat után” Abu Husszeint az izraeli erők kórházba szállították, ahol további vizsgálatokon és kezelésen esik át, „ezután találkozhat a családjával” – áll a közleményben.
A KAN közszolgálati műsorszolgáltató szerint egy olyan izraeli állampolgárról van szó, akit 2024 júliusában Libanonban bebörtönöztek, a Hezbollah terrorszervezettel folytatott heves harcok során Dél-Libanonban, hónapokkal a tűzszünet előtt. Biztonsági források szerint „letartóztatásának körülményeit vizsgálják”, és „senkit sem engedtek szabadon cserébe érte”.
A biztonsági szervek többek között azt vizsgálják, hogy mikor lépett át libanoni területre, hogyan lépte át a határt, és mik voltak az indítékai.
Szíria: Az izraeli erők egy tegnapi razzia során Dél-Szíriában letartóztattak és kihallgattak számos gyanúsítottat, akik fegyverek Szíriából Libanonba történő csempészetében és kereskedelmében vettek részt. A csempészett fegyvereket pedig elkobozták.
Az izraeli hadsereg közlése szerint a 810. Hegyek Regionális Dandár csapatai razziát tartottak Bassár el-Aszad rezsimjének több korábbi kommandós állásában a Hermon-hegy térségében.
A kommandós posztok elleni razzia során több mint 300 fegyvert foglaltak le.
Tegnap négy katona könnyebben megsérült egy robbanásban, amelyet valószínűleg egy régi szíriai gránát okozott a hadművelet során.
Közel a megállapodás: Ron Dermer stratégiaügyi miniszter tegnap Párizsban találkozott Aszad al-Sajbani szíriai külügyminiszterrel és Tom Barrack amerikai megbízottal. A három fél megvitatta az Izrael és Szíria között kialakulóban lévő diplomáciai megállapodást, valamint a humanitárius folyosó kérdését, amelyet Izrael akar a drúz Szweidával.
Az Al-Arabiya csatorna jelentése szerint a Szíria és Izrael közötti dél-szíriai megállapodásokról szóló keretek ,,szinte teljesek”, és ,,a részletek mintegy 80%-ában” egyetértés van. Azt is közölték, hogy megállapodás született a felek közötti biztonsági tárgyalások folytatásáról Párizsban és Bakuban.
A források szerint Szíria és az Egyesült Államok ellenzi egy humanitárius folyosó létrehozását Izrael és Szweida között, mivel azt „a szélsőségesek jutalmazásának” tekintik – utalva a régió drúz közösségében élő keményvonalas elemekre –, és a szíriai rezsim csak akkor kész megnyitni a humanitárius csatornát, ha a jelenlegi feszültségek közte és a drúzok között megszűnnek.
Egy szíriai kormányzati forrás azt nyilatkozta a SANA szíriai hírügynökségnek, hogy „nem lesz humanitárius folyosó a határon. A humanitárius segélyek elosztása kizárólag a damaszkuszi állami intézményekkel közvetlen együttműködésben történik, ügyelve arra, hogy a segély biztonságos és szervezett módon eljusson mindenkihez, aki jogosult rá, beleértve Szweida tartományt és más tartományokat is”.
“Hazatért egy Libanonban bebörtönzött izraeli és fejlemények Szíriában” bejegyzéshez egy hozzászólás
Hozzászólások lezárva