Avi/ujkelet.live
A háború 619. napja: Az izraeli légierő kora este lebombázta az iráni állami műsorszolgáltató, az IRIB teheráni stúdióit Teheránban.
A fenti felvétel a támadás pillanatát mutatja, a műsorvezető elhagyja a stúdiót. Később egyébként folytatták a közvetítést.
Lángokban az iráni tévé épülete:
Iszrael Katz védelmi miniszter délután figyelmeztetett, hogy „az iráni propaganda és uszítás szócsöve az eltűnés felé tart. Megkezdődött a környékbeli lakosok evakuálása”.
A helyszín a támadás után:
Miután az iráni 3-as csatorna felolvasta a stúdiók elleni támadást elítélő nyilatkozatot, a csatorna alkalmazottai a közvetítés során elkezdték skandálni, hogy „Halál Izraelre!”.
Az Izraeli Védelmi Erők megerősítette a támadást, hangsúlyozva, hogy a helyszínt a fegyveres erők használták katonai műveletek előmozdítására polgári fedezet alatt.
A csapás előtt a hadsereg evakuálási figyelmeztetést adott ki Teherán nagy részére, ahol a műsorszolgáltató épülete található, és telefonhívásokat folytatott a környéken tartózkodókkal.
„A csapást célzott módon hajtották végre, hogy a lehető legkisebbre csökkentsék a nem érintettek [civil lakosság] sérülését” – tette hozzá a hadsereg.
A támadás után Katz kijelentette, hogy Izrael „mindenhol csapást mér az iráni diktátorra. Az iráni rezsim propaganda- és uszító műsorszolgáltató hatóságára csapást mért az izraeli hadsereg a helyi lakosok széleskörű evakuálását követően”.
Az irániak a teheráni evakuálásra válaszul evakuálási parancsot tettek közzé Bnei Brak majd Tel Aviv lakóinak. Irán a történelem legnagyobb és legintenzívebb rakétatámadására készül Izrael ellen, jelentette be az iráni állami média.
Mindeközben Irán arab közvetítőkön keresztül azt az üzenetet küldi Izraelnek és az Egyesült Államoknak, hogy véget akar vetni az ellenségeskedésnek és újrakezdeni a tárgyalásokat nukleáris programjáról, jelentette hétfőn a Wall Street Journal.
A jelentés tisztviselőket idéz, akik szerint Teherán azt mondta az arab tisztviselőknek, hogy nyitottak a tárgyalóasztalhoz való visszatérésre, amennyiben az Egyesült Államok nem csatlakozik az ellenségeskedéshez.
Üzeneteket küldtek Izraelnek is, amelyekben azt mondták, hogy mindkét fél érdeke az erőszak megfékezése.
Irán állítólag azt is elmondta az arab tisztviselőknek, hogy felgyorsíthatja nukleáris programját és kiterjesztheti a háború hatókörét, ha nincs kilátás a tárgyalások újrakezdésére az Egyesült Államokkal.
A Reuters két iráni és három regionális forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy Iran Katarhoz, Szaúd-Arábiához és Ománhoz fordult, hogy kérjék meg Donald Trump amerikai elnököt, hogy gyakoroljon nyomást Izraelre, hogy bemenjen az azonnal tűzszünetbe.
Izraeli tisztviselők azt nyilatkozták a helyi médiának, hogy nem kaptak tájékoztatást arról, hogy Irán érdeklődne a párbeszéd iránt.
Amikor arról kérdezték, hogy hallott-e arról, hogy Irán deeszkalációt akar, Donald Trump amerikai elnök a következőt válaszolta: „igen… Szeretnének beszélni. De ezt korábban kellett volna megtenniük. Nekem 60 napom volt, és nekik 60 napjuk. A 61. napon azt mondtam: Nincs megállapodás.” Trump kijelentette, Irán nem áll nyerésre a háborúban, és azonnal tárgyalásokat kell kezdeniük, mielőtt túl késő lenne.
A Reuters két amerikai tisztviselőt idézett, mondván, ah amerikai hadsereg nagyszámú légi utántöltő repülőgépet telepített Európába, hogy alternatívákat biztosítson Trump elnöknek a közel-keleti feszültség fokozódása miatt.
A tisztviselők azt is közölték, hogy az amerikai Nimitz repülőgép-hordozó a Közel-Kelet felé tart, bár egy tisztviselő szerint a lépést előre megtervezték.
“Izrael lebombázta az iráni állami tévé stúdióit, Teherán állítólag már tárgyalna” bejegyzéshez egy hozzászólás
Hozzászólások lezárva