10 rakéta Gázából és Netanjahu elismerte, hogy szivárogtatott, így mentve Urichot

Avi/ujkelet.live

A háború 549. napja: Tegnap este 9-kor a Hamász terrorszervezet 10 rakétát lőtt ki a közép-gázai Deir al-Balach területéről Asdod és Askelon felé. Az Izraeli Védelmi Erők szerint a légvédelem elfogott belőlük ötöt.

Legalább egy rakéta, melynek elfogása nem sikerült, Askelonban csapódott be, megsebesített egy személyt és károkat okozott.

A Hamász a támadást válasznak szánta Izrael újraindított offenzívájára. Hónapok óta nem volt példa arra, hogy ilyen sok rakétát lőjenek ki Gázából. A rakétaindítás helyszíne nem egy olyan terület, melynek közelében az izraeli hadsereg szárazföldi manővert végez, hanem egy olyan terület, ahol a hadsereg meg egyáltalán nem manőverezett a háború alatt.

Iszrael Katz védelmi miniszter este közölte, hogy utasította az izraeli hadsereget, hogy folytassa és szélesítse” a Hamász elleni offenzívát”. Katz azt mondta a hadseregnek, hogy ,,mérjen nagyon erős csapást a gázai Hamászra válaszul a [rakétatűzre]”.

,,Minden repeszdarabért, amely eltalálja Askelon lakosait, a Hamász-gyilkosok nagyon súlyos árat fognak fizetni” – tette hozzá.

A rakétatámadást követően a hadsereg evakuálási figyelmeztetést adott ki a Deir al-Balach térségében lévő palesztinok számára.

A Izraeli Védelmi Erők arab nyelvű szóvivője, Avichai Adraee ezredes X-en közzétette a kiürítendő terület térképét, hangsúlyozva, hogy ez ,,egy utolsó figyelmeztetés”, mielőtt csapásokat hajtanak végre ott.

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

A hadsereg az éjszaka csapást mért a rakétaindítóra, melyet az Asdod elleni támadáshoz használtak.


Szamária: A 636. harci hírszerzési egység csapatai tegnap este lesből támadtak Turmusz Ajja közösség közelében, amikor azonosítottak három terroristát, akik kövekkel dobálták az autókat a közeli autópályán.

A katonák tüzet nyitottak, az egyiküket megölték, a másik kettőt pedig megsebesítették.


Libanon: Az izraeli hadsereg vezérkari főnöke, Ejal Zamir altábornagy helyzetértékelést tartott tegnap a libanoni határon.

,,Folytatjuk a hadjáratot a védelem megerősítésére, miközben kezdeményező és támadó akciót mutatunk” – mondta Zamir a hadsereg által közzétett megjegyzésekben.

Zamir találkozott az Északi Parancsnokság főnökével, Ori Gordin vezérőrnaggyal, a 91. „Galilea” Regionális Hadosztály parancsnokával, Juval Gez dandártábornokkal és más parancsnokokkal.

A helyzetértékelés során Zamir ,,hangsúlyozta utasításait, miszerint az izraeli hadsereg a biztonsági helyzetnek megfelelően nem engedélyezi civileknek a nemzetközi határon túli túrákat, hanem csak izraeli területen és olyan helyeken, ahol a múltban túrákat tartottak”.


Kihallgatás: Gilad Kariv rabbit, az ellenzéki Munkapárt képviselőjét ma kihallgatja az izraeli FBI, a Lahav 433, azon vádak miatt, hogy titkos információkat szivárogtatott ki a kneszet Külügyi és Védelmi Bizottságának zárt ajtók mögött tartott meghallgatásáról.

A 12-es csatorna múlt héten arról számolt be, hogy Amir Ohana kneszet-elnök (Likud) kérte Gali Baharav-Miara főügyésztől, hogy indítson vizsgálatot Kariv ellen. A képviselőt várhatóan a jövő héten bűncselekmény elkövetésének gyanújával hallgatják ki.

Válaszul Kariv közleményében azt írta, hogy „soha nem ártottam az állam biztonságának”, és egyes koalíciós kollégáival ellentétbenszándékában áll teljes mértékben együttműködni a rendőrséggel.

Azzal vádolta továbbá a Likud pártot, hogy „méreggépezetét” az „izraeli ellenzék elleni uszításra” használja, és azt mondja, hogy a folyamatban lévő háború során számos kiszivárogtatás történt a biztonsági kabinetből, „és ezek közül egyetlen esetben sem indult vizsgálat”.


Katar-gate: A rendőrség ejtette a titkos információszolgáltatás gyanúját a miniszterelnök vezető tanácsadója Jonatan Urich ellen, miután Binjámin Netanjahu a rendőrségnek tett vallomásában vállalta a felelősséget a politikai-biztonsági kabinetből való kiszivárogtatásért. A Ynet erről tegnap számolt be, egy, a nyomozáshoz közel álló forrást idézve.

Netanjahu miniszterelnök azt mondta a nyomozóknak, hogy Urich ,,felhatalmazással és engedéllyel tette ezt”.

  • Netanjahu rendszeresen kritizálja a kabinetülésekről való kiszivárogtatásokat. A főügyészt hibáztatta, amiért nem intézkedik az ügyben, holott maga Netanjahu elrendelhetne poligráfos vizsgálatot.
  • Amichai Sikli likudos diaszpóraügyi miniszter anno kijelentette, annak, aki szivárgtat a kabinetből, börtönben a helye.

Zohar Erez nyomozó már a múlt héten arról tájékoztatta a bíróságot, hogy a kabinetből való kiszivárogtatás ,,a miniszterelnök tanúvallomásával irrelevánsá vált”, most pedig már tudni, hogy miért. Menachem Mizrahi bíró ezután a következőket mondta: ,,Szóval valami komoly került le itt.” A nyomozó megerősítette: ,,Igen.”

Ennek ellenére a kabinetből való kiszivárogtatással összefüggésben a nyomozásból kikerült bűncselekmény később, más okból kifolyólag ismét napirendre került. Múlt héten, Urich és a miniszterelnök volt katonai szóvivője, Eli Feldstein fogva tartásának meghosszabbításáról tartott meghallgatáson a rendőrség bejelentette, hogy titkos információk átadásával gyanúsítják őket, mert állítólag egy idegen országgal foglalkozó titkos dokumentumot akartak kiszivárogtatni.

A rendőrség tájékoztatása szerint az iratot Feldstein otthonában a konyhaasztalon találták meg, a titkosított dokumentumok kiszivárogtatási ügyének nyomozása során – és Ari Rosenfeld tartalékos altiszt adta át Feldsteinnek a hadsereg tel-avivi főhadiszállásán. A rendőrség azt gyanítja, hogy a két dokumentumot Katar érdekeinek megfelelően akarták felhasználni. Feldstein és Rosenfeld ellen már vádat emeltek titkos dokumentumok kiszivárgtatásáért.

Eközben a rendőrség vasárnap újabb szembesítést tartott Urich és Feldstein között, szám szerint a harmadikat. A konfrontáció során Feldstein azzal vádolta Urichot, hogy ő felelős a Gil Birger izraeli üzletemberen és Jay Footlik katari lobbistán keresztül kapott fizetéséért, és azt, hogy azt a Netanjahu miniszterelnöknek végzett munkájáért kapta. A kihallgatás kora délután véget ért. Urich ezután visszakerült a börtön cellájába, Feldstein pedig házi őrizetbe.

Urich ma 12 óráig őrizetben marad, majd házi őrizetbe kerül.

Az i24 tegnap esti riportja szerint Feldsteint a kihallgatáson megkérdezték egy újságíróval folytatott üzenetváltásról is, miután Feldstein Katart pozitív színben tüntető anyagot küldött neki.

Az újságíró meglepődött, és viccelve megjegyezte: ,,A katariaknak dolgozol?!”

Mire Feldstein: „Haha.”

A többi pedig, úgymond, történelem


Sabak vs Netanjahu: A Sabak belbiztonsági szolgálat korábbi vezetője, Joram Cohen reggel a katonai rádiónak elárulta, hogy hivatali ideje alatt Netanjahu miniszterelnök felkérte, hogy rakja ki riválisát, Naftali Bennettet a biztonsági kabinetből, miután meghallotta, hogy az utóbbit anno menesztették egy elit egységből.

Cohen azt mondta, hogy elutasította a kérését. ,,Amikor a Sabak főnöke voltam, a miniszterelnök felhívott privátban, és azt mondta nekem: ‘Figyelj, nemrég kaptam információt arról, hogy Bennettet, mint tisztet vagy katonát a Szajeret Matkalban, hűséggel kapcsolatos probléma miatt elbocsátották az egységtől. Tehát ha hűséggel kapcsolatos probléma miatt bocsátották el, akkor állítólag nem ülhet a kabinetben.’ Nem kért, hogy igazoljam ezt. Azt kérte, hogy emiatt tiltsam ki a kabinetből, mintha nem lenne biztonsági engedélye.”

Cohen azt mondta, hogy a következőt válaszolta Netanjahunak: ,,Komolyan gondolod ezt a követelést? Először is, a 30 évvel ezelőtt történtek mennyire relevánsak abban, amit most tárgyalunk? Másodszor, nem fogok ilyesmit tenni… Az a tény, hogy a miniszterelnök a Sabak vezetőjéhez fordul, és azt kéri tőle, hogy diszkvalifikáljon vagy használja fel hatalmát egy politikai ellenfél diszkvalifikálására, nem megdöbbentő? Nem zavaró? Így az történt, hogy nemet mondtam, mi van, ha valaki más igent mond?”