Ismét terítéken az önkéntes tartalékos szolgálatmegtagadás ügye

Avi/ujkelet.live

A háború 436. napja: Nagy felháborodást keltett Mose Lador volt államügyész szombati kijelentése, mely szerint a leszerelt pilótáknak meg kell tagadniuk az önkéntes tartalékos szolgálatot, miközben a kormány ismét megkísérli előmozdítani vitatott igazságügyi reformját.

Egy Beerseván tartott szombat délelőtti nyilvános előadáson Lador azt mondta, hogy a kormány által előterjesztett törvényjavaslatok „erőteljesen és erőszakosan” valósítják meg Izrael diktatúrába való átmenetét.

Szerinte a pilótáknak nem politikai beavatkozásként kell abbahagyniuk az önkéntes szolgálatot, hanem ,,egy teljesen megengedhetetlen lépés megakadályozására tett kísérletként, egy példátlan és káros lépésként, amely tönkreteszi a cionista vállalkozást”.

  • A haderő a tartalékosok aktív részvételére támaszkodik, akik évente 50-80 nap önkéntes tartalékos szolgálatot teljesítenek. A pilóták és navigátorok legalább fele tartalékos.
  • Az izraeli hadsereg több ezer tartalékosa fenyegetett az önkéntes szolgálat beszüntetésével tavaly, ha a reform átmegy. 
  • A kieső pilóták száma hatással lenne a légierő hadműveleti képességeire és bevetési készenlétének elvesztéséhez vezethetne. 

Lador szerint Járiv Levin igazságügyi miniszter múlt januári nyilatkozata az igazságügyi puccsal kapcsolatban mindenkit meglepett. A nemzet nem ezt az utat választotta, mondta Lador, és oka volt annak, hogy ezt korábban nem hozták fel. Szerinte a puccs mögött állók rájöttek, hogy ha a legutóbbi választások előtt kinyilvánították volna szándékukat, ,,elveszítették volna az épelméjű jobboldali szavazókat, akiknek fontos a demokrácia”.

Lador megjegyezte, hogy ,,a történelemben vannak példák demokratikus választásokon megválasztott emberekre, akik később már nem voltak demokratikusak, és totálisan meghiúsították a demokrácia megőrzésének minden lehetőségét”, és ez nem politikai kérdés.

Továbbá megjegyezte, hogy ha az ellenzéki vezető Jáir Lapid vagy Beni Gantz olyan kormányt vezetne, amely egy olyan tervet hirdet meg, mint amilyen a Leviné, ,,el tudja-e képzelni valaki, hogy az ellenzék beleegyezik abba, hogy a kormány totális hatalomra tegyen szert?”

Lador szerint ebben az esetben a mostani koalícióban lévő emberek a kormány ellen tüntettek volna, azt állítva, hogy megsértik a törvényeket, melyek Izraelt mint demokráciát védik, és ezeket felcseréli másokkal, miközben eltűntetik az összes kapuőrt és igenemebereket neveznek ki a helyükre.

Hozzátette: kétségtelen, hogy hipotetikusan ,,Netanjahu lenne a fő szónok a Kaplan utcai tüntetéseken”.

Binjámin Netanjahu miniszterelnök válaszában kijelentette, hogy ,,a háború alatti szolgálatmegtagadásra való felszólítás, és mindez olyan valakitől, aki a bűnüldöző rendszert vezette, vörös vonalak átlépésének minősül, amely veszélyezteti a demokráciát és aláássa a jövőnket”.

Herci Halevi vezérkari főnök szintén reagált, mondván, tartózkodni kell minden olyan felszólítástól, amely szolgálatmegtagadásra irányul.

,,Az Izraeli Védelmi Erőket kívül kell tartani a politikai vitákból, különösen azokban a napokban, amikor a biztonsági kihívások annyira kézzelfoghatóak”.

Mindeközben a kormány nagyerőkkel azon dolgozik, hogy megszülessen a sorkatonai törvénytervezet, mely biztosítja az ultraortodox közösség tagjainak mentesítését a szolgálat alól.

Jelenleg 63000 besorozási korban lévő ultraortodox férfi van Izraelben. Mivel a felmentésüket biztosító törvény elévült, és a kormány még nem alkotott újat, így elvileg mindegyiküket be kellene sorozni. 

A hadsereg kezdetnek 3000-et akar besorozni idén, de egyelőre csak olyanoknak küldtek ki behívót, akik dolgoznak nem pedig tanulnak.

Egyébként tegnap este a szefárd ultraortodox Sasz Rison Lecion-i szellemi vezetője, Jichák Joszef volt főrabbi kijelentette, hogy még a léhűtőknek sem szabad bemenni a hadseregbe. Ez és más neves rabbik szolgálatmegtagadásra vonatkozó felszólítása mindeddig többnyire kritika illetve intézkedés nélkül maradt.

Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt Új Kelet Live

Alkotmánymódosítás Magyarországon, Ben Gvir vízumbalhéja és támadás a tel-avivi villamosok ellenE heti adásunkban az izraeli sajtó legfontosabb és legvisszhangosabb híreit válogattuk össze nektek. Politikai földrengések, diplomáciai csörték és nemzetközi feszültségek – pörgősen, lényegretörően.Amiről a mai epizódban szó lesz:Történelmi alkotmánymódosítás Magyarországon: Elfogadták a 8 éves miniszterelnöki korlátot, ami ellehetetleníti Orbán Viktor visszatérését. Hogyan reagált erre az izraeli ellenzék és Naftali Bennett?Itamar Ben Gvir vízum-kálváriája: Miért kellett ujjlenyomatot adnia a nemzetbiztonsági miniszternek az amerikai nagykövetségen, és miért mondta le végül az utazását?Rongálás Spanyolországban: Palesztinbarát aktivisták kalapácsokkal és vörös festékkel támadtak a Tel-Aviv-i könnyűvasút leendő szerelvényeire. Milyen hatással van ez a lila vonal átadására?Bukás a hadseregben: Tiltott szerelmi viszony és kitüntetés a beosztottnak – azonnali hatállyal távozik a hadsereg hadműveleti osztályának vezetője, Jiszráel Somer dandártábornok.Egy különleges találkozó a Fehér Házban: Donald Trump fogadta a gázai fogságból 738 nap után kiszabadult Rom Braszlavszkit, aki végre személyesen is köszönetet mondhatott az elnöknek.+1Ha tetszett az adás, kövess minket itt Spotify-on, és nyomj egy ötcsillagos értékelést, hogy még több emberhez eljussanak a legfrissebb izraeli hírek!
  1. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  2. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  3. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  4. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  5. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt

Ismét terítéken az önkéntes tartalékos szolgálatmegtagadás ügye” bejegyzéshez egy hozzászólás

Hozzászólások lezárva