Drónok üldözése, légicsapások Libanonban, és magas rangú tisztet inzultáltak telepesek

Avi/ujkelet.live

A háború 414. napja: Tegnap este 40 percen át aktiválódtak a drón behatolására figyelmeztető szirénák Észak-Izraelben. A hadsereg szerint két Libanonból indított drón zuhant le Nyugat-Galilea térségében, sérülés nem történt.

Pénteken körülbelül 80 rakétát lőttek ki Libanonból Észak-Izraelre. A támadások hajnalban újraindultak, az izraeli média szerint öt rakétát lőttek ki Haifa térségére. Az egyik lövedék egy gyár mellett csapódott be Kirjat Atán. Sérülésről nem érkezett jelentés.


Észak Nyilai: Tegnap este a légierő végrehajtotta második támadását a dél-libanoni Türoszban a Hezbollah terrorszervezet parancsnoki központjai, katonai infrastruktúrái és fegyverraktárai ellen.

A célba vett katonai eszközök közül sok az Aziz regionális egységhez tartozott, mely Délnyugat-Libanonból támadja rakétákkal Izrael területét és más terror tevékenységeket is végez a térségben.

Türosz területe a Hezbollah terrorszervezet és az Aziz egység jelentős erődje, ahonnan Izrael és az izraeli hadsereg elleni terrorista tevékenységeket mozdít elő.

A támadás előtt a hadsereg számos intézkedést tett, hogy csökkentse a civilek bántódásának kockázatát, beleértve a lakosság előzetes figyelmeztetését több platformon.

A libanoni média szerint izraeli vadászgépek az éjszaka csapást mértek egy nyolcemeletes épületre Bejrút központi részén. Az épület teljesen megsemmisült, 11 halottról és 23 sérültről számoltak be. A támadás előtt nem volt evakuálási figyelmeztetés. Az Izraeli Védelmi Erők még nem nyilatkozott az ügyben

Egy izraeli forrás szombaton megerősítette a KAN közszolgálati műsorszolgáltatónak, hogy a támadás célpontja Muhammad Haider volt, a Hezbollah háborús erőfeszítéseinek vezetője és a Dzsihád Tanács tagja. 2019-ben az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma szankciókat vetett ki Haiderre tevékenysége miatt.

Az izraeli hadsereg reggel közölte, hogy a tegnapi nap folyamán a Hezbollah terrorszervezet fellegváraként ismert Dahiehben támadásokat hajtott végre, számos parancsnoki központot, terror-infrastruktúrát és egyebeket célozva. A légicsapások előtt figyelmeztették a lakosságot.

A hadsereg megjegyezte, hogy az összes célpont a polgári lakosság szívében volt, mely újabb bizonyíték arra, hogy a Hezbollah élő pajzsként használja a civil lakosságot.

Szombat reggel az izraeli hadsereg arab nyelvű szóvivője, Avichai Adraee ezredes felszólította a lakosságot három épület környékén Dahiehben, hogy távolodjanak el a célpontoktól legalább 500 méterre a légicsapások előtt.


Júdea: Több tucat zsidó lázadó próbálta megtámadni tegnap este a Központi Parancsnokság vezetőjét, Avi Bluth vezérőrnagyot Hebronban. A randalírozók üldözőbe vették őt és a vele tartózkodó tiszteket, és „árulónak” és zsidókra bajt hozónak titulálták, emellett pedig elzárták a kivezető utat, melyre a hadseregnek szüksége volt hadműveleti tevékenységéhez. Öt személyt letartóztattak a rendőrök.

Miután öt gyanúsítottat letartóztattak, a zavargókat feloszlatták – közölte a hadsereg, hozzátéve, hogy elítéli a tagjai elleni erőszak minden formáját és nagyon komolyan veszi az ilyen jellegű incidenseket.

Bluth operatív tevékenységre tartott más tisztekkel, akiket szintén megtámadtak, köztük a Központi Parancsnokság térvédelmi tisztjét és Bluth irodájának vezetőjét.

A Központi Parancsnokság a felelős Júdea és Szamária területéért. A parancsnokság vezetőinek jellemzően feszült kapcsolata van a telepes szélsőségesekkel, mivel a hadsereg feladata a palesztin terror meghiúsítása mellett, hogy megpróbálja kordában tartani a telepeseket a területen.

  • A hónap elején telepesek támadtak meg két női harcost Givat Aszaf közelében Binjáminban. A harcosok könnyű sérüléseket szenvedtek. A harcosokat a helyszínen orvosi ellátásban részesítették. Egy biztonsági forrás szerint a támadás azután történt, hogy szélsőséges telepesek (Dombtető Ifjai) bementek egy palesztinhoz tartozó olajfaligetbe Burka palesztin faluban, és konfrontáció alakult ki a palesztinokkal.
  • Ugyanezen a napon egy határrendész is megsérült, miután könnygázzal támadták meg, és kórházi kezelésre szorult. A zavargók kilyukasztották egy katonai terepjáró kerekét is. Két gyanúsítottat letartóztattak.
  • Egy héttel az események után az izraeli hadsereg egyik katonája közepesen súlyos fejsérülést szenvedett egy erőszakos zavargásban Binjáminban.
  • A lázadás az Oz Cion előőrs közelében zajlott, amikor több tucat álarcos szélsőséges telepes kövekkel dobálta meg az izraeli katonákat és a határrendészet erőit. Ez azután történt, hogy a biztonsági erők számos illegális épületet leromboltak, amelyeket az előőrsön állítottak fel.

Bluth megígérte, hogy nem fog szemet hunyni a telepesek erőszakának jelenségét illetően, amikor júniusban átvette a Központi Parancsnokság vezetését. Elődje, Jehuda Fox vezérőrnagy akkoriban azt mondta, hogy míg a telepesek „nagy többsége erkölcsös, törvénytisztelő állampolgár”, néhányan „az ellenség útjait követik” és a telepesek vezetői nem ítélik el ezt az erőszakot.

Iszrael Katz védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy megszünteti a júdeai és szamáriai telepesek adminisztratív őrizetbe vételét. A Sabak belbiztonsági szolgálat nem kívánta kommentálni a döntést.

  • Az adminisztratív letartóztatások a terrorizmus elleni harc részének eszközei, egyértelmű többségét Júdea és Szamária területén hajtják végre palesztinok ellen, de a védelmi miniszter – mostanáig – ritkán zsidó terrorista operatívok ellen is alkalmazza. 
  • Adminisztratív őrizet esetén a fogvatartott nem áll bíróság elé, nem emelnek vádat ellene, és nem mutatnak be ellene bizonyítékot. A letartóztatás csak titkosszolgálati információkon alapul, amelyeket nem közölnek sem a fogvatartottal, sem az ügyvédeivel.

Az év eleje óta 16 közigazgatási végzést adtak ki, és jelenleg öt izraeli van adminisztratív őrizetben. Katz miniszter nem törölte a meglévő parancsokat, de néhány héten belüli lejáratukat követően nem hosszabbítja meg őket.

Katz közleménye szerint „olyan valóságban, ahol a zsidó telepes tevékenységet Júdeában és Szamáriában komoly palesztin terror fenyegeti, és indokolatlan nemzetközi szankciókat vezetnek be a telepesekkel szemben, nem helyénvaló, hogy Izrael Állam ilyen szigorú intézkedést alkalmaz a telepek lakosságával szemben.”

Katz a héten találkozott a Sabak vezetőjével, Ronen Barral, és elmondta neki, úgy döntött, hogy ,,véget vet a júdeai és szamáriai zsidó telepesekkel szembeni adminisztratív őrizetbe vételnek, és arra kérte, hogy vezessen be alternatív eszközöket” – közölte az irodája.

Katz szerint ,,bűncselekmények gyanúja esetén az elkövetők ellen büntetőeljárás indulhat, ha pedig nem, akkor az adminisztratív őrizetbe vételen kívül más megelőző intézkedések is megtehetők”.

,,Elítélek minden palesztinokkal szembeni erőszakos jelenséget és a törvény saját kézbe vételét, és felkérem a telepek vezetését, hogy foglaljanak hasonló nyilvános álláspontot, és fejezzenek ki egyértelmű álláspontot a kérdésben” – tette hozzá a miniszter.

A hadsereg nem lép fel saját polgárai ellen Júdea és Szamáriában, amikor összecsapások törnek ki zsidók és palesztinok között. Inkább megpróbálja szétválasztani a feleket, amíg a rendőrség megérkezik. A zsidó gyanúsítottak az esetek többségében elmenekülnek a helyszínről, mire a hatóságok megjelennek. A gyanúsítottak többnyire álarcban vannak az incidensek elkövetésekor, ritkán érik őket tetten, és ha kihallgatásra viszik őket, mindvégig hallgatnak. Ezek miatt szinte sohsem történik vádemelés, és a következő erőszakos cselekmények megelőzése érdekében alkalmazzák – ritka esetekben – az adminisztratív letartóztatást.

A Ynet hírportál magas rangú jogi tisztviselőket idézett a védelmi miniszter döntését kommentálva. Szerintük „a döntés ‘engedélyt ad a gyilkosságra’ a Dombtető Ifjainak [szélsőséges telepes fiatalok], és megköti a Sabak kezét a felforgató zsidó elemekkel való küzdelemben a területeken”. Hozzátették, hogy ,,a döntés az alkalmi illegális akciókat ösztönözheti, hogy ártsanak az araboknak, és lángra lobbanthatja a területet”.

A magas rangú tisztviselők egyértelművé tették, hogy ,,a döntés komoly károkat fog okozni a Sabak meghiúsító és elrettentő képességében, mind a szélsőséges zsidók, mind a szélsőséges arabok körében”. Az igazságügyi rendszer úgy véli, hogy ha petíciót nyújtanak be a Legfelsőbb Bírósághoz, az elutasítja Katz miniszter határozatát, mert az egy faji alapon diszkriminatív törvény végrehajtását vonja maga után.

Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt Új Kelet Live

Alkotmánymódosítás Magyarországon, Ben Gvir vízumbalhéja és támadás a tel-avivi villamosok ellenE heti adásunkban az izraeli sajtó legfontosabb és legvisszhangosabb híreit válogattuk össze nektek. Politikai földrengések, diplomáciai csörték és nemzetközi feszültségek – pörgősen, lényegretörően.Amiről a mai epizódban szó lesz:Történelmi alkotmánymódosítás Magyarországon: Elfogadták a 8 éves miniszterelnöki korlátot, ami ellehetetleníti Orbán Viktor visszatérését. Hogyan reagált erre az izraeli ellenzék és Naftali Bennett?Itamar Ben Gvir vízum-kálváriája: Miért kellett ujjlenyomatot adnia a nemzetbiztonsági miniszternek az amerikai nagykövetségen, és miért mondta le végül az utazását?Rongálás Spanyolországban: Palesztinbarát aktivisták kalapácsokkal és vörös festékkel támadtak a Tel-Aviv-i könnyűvasút leendő szerelvényeire. Milyen hatással van ez a lila vonal átadására?Bukás a hadseregben: Tiltott szerelmi viszony és kitüntetés a beosztottnak – azonnali hatállyal távozik a hadsereg hadműveleti osztályának vezetője, Jiszráel Somer dandártábornok.Egy különleges találkozó a Fehér Házban: Donald Trump fogadta a gázai fogságból 738 nap után kiszabadult Rom Braszlavszkit, aki végre személyesen is köszönetet mondhatott az elnöknek.+1Ha tetszett az adás, kövess minket itt Spotify-on, és nyomj egy ötcsillagos értékelést, hogy még több emberhez eljussanak a legfrissebb izraeli hírek!
  1. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  2. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  3. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  4. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  5. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt

Drónok üldözése, légicsapások Libanonban, és magas rangú tisztet inzultáltak telepesek” bejegyzéshez egy hozzászólás

Hozzászólások lezárva