Avi/ujkelet.live
A háború 287. napja: Egy drón csapódott be egy épületbe és robbant fel Tel-Aviv központjában pénteken hajnali 3:10 körül, egy 50 éves férfi meghalt, 10-en pedig könnyebben megsérültek, egy részük a repeszektől, míg mások sokkot kaptak. A szirénák nem aktiválódtak.
Az Izraeli Védelmi Erők közölte: ,,Az ügy alapos vizsgálat alatt áll. A légierő növeli az ország égboltja védelmében bevetett gépek járőrözését. Nincs változás a polgároknak szóló irányelvekben”.
Tel Aviv polgármestere, Ron Huldai X-en a következőt írta: ,,Tel Aviv fokozott készültségi módba lép.”
Az áldozat, Jevgeny Ferder, aki a média szerint Fehéroroszországból vándorolt be, és karbantartóként dolgozott a tel-avivi Momo Hostelben, melybe a drón becsapódott.
A légierő később reggel elismerte, hogy emberi hiba miatt nem sikerült a drón elfogása. ,,A légierő felelőssége az ország egének védelme, és ennek nem lett volna szabad megtörténnie, ez teljes mértékben a légierő felelőssége.”
A légierő tájékoztatása szerint az érzékelőrendszerek a repülési útvonal egy részén észlelték a célpontot, de emberi hiba miatt nem aktiválták a riasztást, és a célpontot sem fogták el. A támadást követően vadászgépeket vetettek be, hogy készen álljanak a további drónokra. A légierő közölte, hogy az incidens véget ért, és nem tart több drón Izrael felé.
A szaúdi Al Arabiya jelentése, hogy az Egyesült Államok elfogott egy jemeni ballisztikus rakétát és három drónt, az izraeli légierő és a CENTCOM szerint, tegnap reggel történt. A légierő becslése szerint egy indítás volt, de még vizsgálják, hogy esetleg egyszerre több légi fenyegetésről volt szó. Egy kelet, feltehetően Irak felől Izrael felé tartó drónt viszont elfogtak éjszaka a vadászgépek az izraeli légtéren kívül.
Az izraeli hadsereg szóvivője, Daniel Hagari ellentengernagy délelőtt közölte, hogy a drónt, egy iráni gyártmányú Szamad 3-at, nagy valószínűséggel a jemeni hútik küldték Tel Avivra a tengeren keresztül.

Az Irán támogatását élvező jemeni húti lázadók szóvivője X-en közölte: ,,Hamarosan felfedjük a Tel-Avivot célzó különleges művelet részleteit.”
Majd később közölte: ,,Magas színvonalú katonai műveletet hajtottunk végre, amely Tel-Aviv egyik legfontosabb célpontját találta el. A műveletet egy új, ‘Jaffa’ nevű drónnal hajtották, melynek sikerült felülkerekednie az izraeli elfogó rendszereken és nem észlelték a radarok. A művelet sikerrel teljesítette a kitűzött célt. A hútik Tel Aviv-Jaffát nem biztonságos területnek nyilvánítják, amely fegyvereink fő célpontja lesz. Arra fogunk koncentrálni, hogy lecsapjunk a cionista ellenség frontjára és mélyen bent találjuk el”.
Politikai tudósítónk, Nagy Gabi közel volt a drón felrobbanásának helyszínéhez: ,,A mentősök egyszerűen fejvesztve rohantak. Nem vették fel a telefont. Az amerikai nagykövetségből kirohantak, senki nem tudta, mi van. Ha tíz méterrel odébb robban fel, mind meghalunk. A nagykövetséget összekötő kis utca tele volt autókkal. Az emberek sokkban vannak. Körülöttünk mindenhol betörtek az ablakok, csak nálunk nem. I-ten tényleg szeret. Egy idős hölgy mellett több mint egy órán át váltották egymást a mentősök, mire sikerült megnyugtatni valamennyire. A szállodában várandós, illetve egy pár hónapos csecsemő szülei nem tudják felfogni, mi történt. Még mindig zúg egy kicsit a fülem, a mentős azt mondta, ez normális”.
“Drón robbant fel Tel Avivban: 1 halott és 10 sérült” bejegyzéshez egy hozzászólás
Hozzászólások lezárva