Szakítva a semlegességgel Izrael elítélte az Ukrajna elleni orosz támadást

ujkelet.live

Jáir Lapid külügyminiszter csütörtökön elítélte Oroszország teljes körű invázióját Ukrajna ellen, amely órákkal korábban kezdődött.

Izrael semleges maradt az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktussal kapcsolatban, miközben az elmúlt napokban felerősödött a feszültség a két ország között.

„Az Ukrajna elleni orosz támadás súlyosan megsérti a nemzetközi rendet. Izrael elítéli ezt a támadást, és kész humanitárius segítséget ajánlani az ukrán állampolgároknak.”

,,Izrael számára nem ismeretlenek a konfliktusok, és a háború nem a megfelelő út a megoldásukhoz. A háború első órái és napjai egyben az utolsó alkalmak is, amikor még megállhatsz és visszatérhetsz a tárgyalóasztalhoz a világhatalmak közvetítésével, hogy békésen rendezd a vitákat”- mondta Lapid közleményében.

A külügyminiszter hozzátette, hogy Izrael ,,jó kapcsolatokat ápol Oroszországgal és Ukrajnával egyaránt”, és felszólította a még Ukrajnában tartózkodó izraeli állampolgárokat, hogy hagyják el az országot.

Jichák Herzog elnök, aki éppen Görögországban tartózkodik állami látogatáson, az ukrajnai eseményekről is beszélt, és kijelentette, hogy aggódik a ,,humanitárius tragédia és az ártatlan civileket érő károk” miatt.

,,Ez egy nagyon összetett történelmi pillanat” – mondta, hozzátéve, hogy sürgeti az Ukrajnában lévő izraelieket, hogy „szárazföldi átkelőkön keresztül térjenek vissza”, mivel a légiforgalmat leállították.

Naftali Bennett miniszterelnök délután helyzetértékelést tart Oroszország ukrajnai inváziójáról, melyen Lapid külügyminiszter és Beni Gantz védelmi miniszter is jelen lesz.

A Külügyminisztérium legfrissebb becslései szerint mintegy 8000 izraeli maradt Ukrajnában.

A Külügyminisztérium szerint a minisztérium teljes állománya a nyugat-ukrajnai Lvivben tartózkodik. A követség koordinátáit megadták az oroszoknak is.

Külügyminisztérium sajtóközleménye:

Néhány órával ezelőtt az ukrajnai háború új és nehéz szakasza kezdődött. Az ország légterét lezárták és minden járatot töröltek. A Külügyminisztérium felszólítja az országban tartózkodó izraeli állampolgárokat, hogy haladéktalanul hagyják el Ukrajnát a nyugati felével szomszédos országokon keresztül, a biztonsági helyzetnek megfelelően.

A Külügyminisztérium felszólítja az Ukrajnában lévő izraeli állampolgárokat, hogy kövessék a médiában megjelenő híreket, és engedelmeskedjenek a helyi biztonsági erők utasításainak.

Azok az állampolgárok, akiknek segítségre vagy útmutatásra van szükségük, felvehetik a kapcsolatot a külügyminisztérium műveleti központjával Izraelben – 02-530-3155.

A nagykövetség két forródrótot is működtet Ukrajnában:
+380 67 770 3536
+380 67 770 4216

A Külügyminisztérium továbbá arra kéri az Ukrajnában lévő izraelieket, hogy regisztráljanak az alábbi linken: https://survey.gov.il/ru/israelinuk

A minisztérium szerint az izraeli munkatársak a következő határátkelőhelyeken állomásoznak:

Medyka lengyel határátkelő
Felsőnémeti szlovák határátkelő
Záhony magyar határátkelő
Máramarossziget román határátkelő

„Mindegyik országgal – Lengyelországgal, Magyarországgal, Romániával, Szlovákiával és Moldovával – előre egyeztettünk, és az izraeliek kijutása biztonságos és zökkenőmentes” – írta Lapid Twitteren. ,,Köszönöm ezeknek a kormányoknak a segítségét és jóindulatát.”

Izrael szerdán első hivatalos nyilatkozatában a Kijev és Moszkva közötti válságról kijelentette, hogy támogatja Ukrajna területi integritását és szuverenitását, de nem említette Oroszországot.

A nyilatkozat közzététele előtt Bennett miniszterelnök megbeszélést folytatott Lapid külügyminiszterrel, Beni Gantz védelmi miniszterrel és Avigdor Liberman pénzügyminiszterrel az ukrajnai orosz invázióra adott izraeli válasszal kapcsolatban.

Bennett kezdetben arra ösztönözte kabinetjét, hogy tartsa magát a semleges megnyilvánulásokhoz az elmúlt hetek kelet-ukrajnai fejleményeivel kapcsolatban.

A 12-es csatorna vasárnap este megkérdezte Lapidtól, hogy Izrael csatlakozik-e az Egyesült Államok Oroszország elleni szankcióihoz. 

,,Bár jellemzően természetesen az amerikaiakkal megyünk”, Jeruzsálemnek óvatosabban kell megközelítenie a jelenlegi válságot az oroszországi és ukrajnai nagy zsidó közösségek miatt. Hozzátette, hogy „a Szíriával közös határunk lényegében egy határ Oroszországgal”.

Hétfőn azonban magas rangú izraeli tisztviselők változtattak a retorikán, mondván, ha az ukrán válság diplomáciai és gazdasági összecsapássá fajulna Washington és Moszkva között, Izrael az Egyesült Államokat fogja támogatni.

Új Kelet Live Podcast Új Kelet Live

🎙️ Az epizód tartalma:A mai adásban a Közel-Kelet legfrissebb és legvitatottabb eseményeit járjuk körbe: az ENSZ legújabb jelentéseitől kezdve az izraeli egészségügyi helyzeten át egészen a Fehér Házat és Donald Trumpot érintő politikai és parapszichológiai elméletekig.ENSZ-jelentés a gázai gyermekek helyzetéről: Egy független vizsgálóbizottság súlyos vádakat fogalmazott meg Izraellel szemben, emberiesség elleni bűncselekményeket és népirtást emlegetve. Izrael genfi képviselete határozottan visszautasította a jelentést, rágalomnak nevezve azt, és kiemelve, hogy a dokumentum teljesen figyelmen kívül hagyja a Hamász civil pajzs-taktikáját.Drámai tanúskodás Genfben: Ilana Gritzewszky, a Hamász egykori túsza, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt személyesen szembesítette a szervezet nők elleni erőszakkal foglalkozó jelentéstevőjét, és azzal vádolta meg, hogy elhallgatja a zsidó nők ellen elkövetett szexuális bűncselekmények bizonyítékait.Ebola-riadó Izraelben: Megkönnyebbülhet az egészségügy: hivatalosan is negatívak lettek a tesztjei annak a két Kongóból visszatért személynek, akiknél felmerült a fertőzés gyanúja.Uri Geller és az elmeirányító fegyverek: A híres mentalista egy különös elmélettel állt elő: szerinte Donald Trump hirtelen politikai irányváltásai mögött külföldi hatalmak elektromágneses fegyverei (E1000 technológia) állnak, és ő maga is dolgozik az elhárításon.Költözzön Ivanka és Jared Izraelbe? Egy szatirikus kampányban hívták fel Donald Trump figyelmét arra, hogy ha valóban olyan jónak tartja az Iránnal kötött megállapodást, küldje a lányát és a vejét a Szentföldre.Bónuszként pedig egy új fagylalt.Kövesd a csatornát, hogy ne maradj le a legfrissebb adásokról! 🔔 Írd meg véleményed a kommentekben vagy oszd meg az epizódot, ha tetszett!
  1. Új Kelet Live Podcast
  2. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  3. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  4. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  5. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.