Ki akarták zárni az izraelieket: a nemzetközi fallabda szövetség törölte a malajziai világbajnokságot

ujkelet.live

Azt követően, hogy a malajziai hatóságok megtagadták az izraeli sportolók beutazását a jövő hétre tervezett Kuala-Lumpuri férfi fallabda csapat-világbajnokságra, a Squash Világszövetség hétfőn bejelentette, hogy törli az egész versenyt.

A nemzetközi szövetség [WSF] nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy “a nyitott és befogadó” verseny megrendezésében hisz, így kénytelen volt lemondani “a vízumok és utazási engedélyek megerősítésének hiánya” miatt a bajnokságot.

Nem először történik, hogy izraeli sportolók nem kapnak beutazási vízumot olyan arab országba, amellyel Izraelnek nincs közvetlen diplomáciai kapcsolata, így a zsidó állam polgárai és sportolói egyaránt nem látogathatnak, többek között a szóban forgó dél-ázsiai országba sem.

Malajzia nem sokat tanult a közelmúlt eseményeiből, holott két évvel ezelőtt a paraúszó világbajnokság rendezési jogáról is kénytelen volt lemondani London javára, mert azzal fenyegetőzött, hogy nem engedi be az izraeli sportolókat.

A szervezők az idei fallabda világbajnokság férficsapatverseny rendezési jogával eredetileg Új-Zélandot bízták meg, de a koronavírussal kapcsolatos utazási korlátozások miatt esett végül a választás Kuala Lumpurra.

A WSF elnöke, Zena Wooldridge azt nyilatkozta, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a Malajziai Olimpiai Tanács minden követ megmozgatott az izraeli sportolók belépésének engedélyeztetése érdekben, de nem sikerült rávenni a kormányt, hogy változtasson álláspontján.

Wooldridge hangsúlyozta, hogy a nemzetközi szövetség számára fontos az összes résztvevő csapat – beleértve Izraelt is, Malajziába való belépésének és versenyzésének biztosítása, mindenféle politikai háttér nélkül, hozzátéve, hogy a sportolók ilyenfajta diszkriminációja ellentétes az Olimpiai Charta elveivel és szabályaival és ennek megfelelően a „WSF számára fontos, hogy egyetlen versenyezni vágyó nemzet se maradjon le az eseményről.”

Az Izraeli Squash Szövetség már korábban jelezte, hogy amennyiben a WSF nem tudja sportolói beutazását biztosítani, akkor a svájci Sportdöntőbírósághoz fordul jogorvoslatért.

„Szégyen, hogy a sportot keverik a politikával. Azok, akik szemet hunynak- illetve minden ország, amely részt vesz és hagyja, hogy ilyesmi megtörténjen -, ilymódon megengedi, hogy a sport a rasszizmus és a diszkrimináció színterévé váljon” – nyilatkozta a szövetség elnöke Aviv Bushinszki, az AFP hírügynökségnek.

Chili Tropper kulturális és sportminiszter egy korábbi nyilatkozatában szintén megjegyezte, „lehetetlen felfogni, hogy a jelenlegi modern világban még mindig van helye a diszkriminációnak, illetve a politikai megfontolások és a sport keveredésének.”

Az antiszemita, Izrael – ellenes diszkrimináció intézményesített működtetése a sportban [is] még mindig gyakran előfordul, a nemzetközi és olimpiai szövetségek illetve a sportdiplomáciai nyomás következményei ellenére.

Donald Trump volt amerikai elnök által kezdeményezett Ábrahám – egyezmény, a zsidó állammal eddig diplomáciai kapcsolatot nem létesítő arab országok számára, normalizációért cserébe jól gyümölcsöző lehetőségeket kínál a gazdaság számos szektora illetve akár a sport területén is.

A közelmúlt biztató történései alapján úgy tűnik Katar, az évek óta tartó bojkott és az Ábrahám-egyezmény elleni erős ellenállást feladva, inkább ésszel, mint erővel lépett a tettek mezejére, olyan területeken, ahol egyébként nehezen tudna érvényesülni Izrael bojkottálása révén.

A dohai vezetés szabadkereskedelmi övezetet tervez nyitni a katari gyémánt és aranypiac számára, mindehhez azonban izraeli hozzájárulásra van szüksége, például arra, hogy csatlakozhasson a gyémántkereskedelemre jogosult országok meglehetősen zárt és exkluzív klubjához.

Így történt, hogy a napokban Katar gyémánt-kereskedelmi megállapodást kötött Izraellel. A nyilvánvalóan technikai szerződés messze áll a diplomáciai kapcsolatok rendezésétől, ugyanakkor jelentős elmozdulást jelent a korábbi holtponthoz képest, mivel egy fontos üzleti szektorban a két ország közötti közvetlen folyamatos kapcsolattartást feltételezi.

Megfigyelők szerint Katar közeledése Jeruzsálem irányába biztosítja számára további gazdasági és kereskedelmi megállapodások megkötését a zsidó állammal, ugyanakkor jövőre a labdarúgó-világbajnokságnak otthont adó öböl-ország vállalta, hogy minden turistát beenged a meccsekre, ami szintén arra enged következtetni, hogy az előző évekhez képest sokkal nyitottabb és befogadóbb álláspontot képvisel.

Új Kelet Live Podcast Új Kelet Live

🎙️ Az epizód tartalma:A mai adásban a Közel-Kelet legfrissebb és legvitatottabb eseményeit járjuk körbe: az ENSZ legújabb jelentéseitől kezdve az izraeli egészségügyi helyzeten át egészen a Fehér Házat és Donald Trumpot érintő politikai és parapszichológiai elméletekig.ENSZ-jelentés a gázai gyermekek helyzetéről: Egy független vizsgálóbizottság súlyos vádakat fogalmazott meg Izraellel szemben, emberiesség elleni bűncselekményeket és népirtást emlegetve. Izrael genfi képviselete határozottan visszautasította a jelentést, rágalomnak nevezve azt, és kiemelve, hogy a dokumentum teljesen figyelmen kívül hagyja a Hamász civil pajzs-taktikáját.Drámai tanúskodás Genfben: Ilana Gritzewszky, a Hamász egykori túsza, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt személyesen szembesítette a szervezet nők elleni erőszakkal foglalkozó jelentéstevőjét, és azzal vádolta meg, hogy elhallgatja a zsidó nők ellen elkövetett szexuális bűncselekmények bizonyítékait.Ebola-riadó Izraelben: Megkönnyebbülhet az egészségügy: hivatalosan is negatívak lettek a tesztjei annak a két Kongóból visszatért személynek, akiknél felmerült a fertőzés gyanúja.Uri Geller és az elmeirányító fegyverek: A híres mentalista egy különös elmélettel állt elő: szerinte Donald Trump hirtelen politikai irányváltásai mögött külföldi hatalmak elektromágneses fegyverei (E1000 technológia) állnak, és ő maga is dolgozik az elhárításon.Költözzön Ivanka és Jared Izraelbe? Egy szatirikus kampányban hívták fel Donald Trump figyelmét arra, hogy ha valóban olyan jónak tartja az Iránnal kötött megállapodást, küldje a lányát és a vejét a Szentföldre.Bónuszként pedig egy új fagylalt.Kövesd a csatornát, hogy ne maradj le a legfrissebb adásokról! 🔔 Írd meg véleményed a kommentekben vagy oszd meg az epizódot, ha tetszett!
  1. Új Kelet Live Podcast
  2. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  3. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  4. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt
  5. Új Kelet Live Podcast – Ami a héten kimaradt

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.