ujkelet.live
Amir Peretz, a Munkapárt-Geser szövetség vezetője hétfőn levélben követelte a Knesszet Külügyi és Védelmi Bizottságának összehívását egy szombati esti incidens kapcsán, mely során telepesek katonákra támadtak, ami Peretz szerint „terror a szó szoros értelmében”.
A bizottság ideiglenes vezetőjének, Gabi Askenázinak (Kék-Fehér) címzett levelében Peretz úgy vélte, hogy a telepesek által ismételten elkövetett erőszakos incidensek terrorizmusnak tekintendők. „Ennek megfelelően kell őket kezelni, és kompromisszumok nélkül csírájában el kell folytani.”
תקיפת הלוחמים ביצהר | יו"ר העבודה-גשר @amirperetz קורא לכנס את ועדת החוץ והביטחון ולזמן את רה"מ בנימין נתניהו בעקבות האירועים: "יש להתייחס לאירועים אלה שהינם חוזרים ונשנים כטרור במלוא מובן המילה וככאלה – לטפל בהם בהתאם ולגדוע אותם באיבם ללא פשרות" @OrHeller pic.twitter.com/9tgl9BqznG
— חדשות 13 (@newsisrael13) October 21, 2019
Peretz szerint a hadsereg megfelelően reagált az erőszakra, de ez nem elegendő az ilyen incidesek kezelésére a kormány és vezetője, Benjamin Netanjahu miniszterelnök és védelmi miniszter által mutatott gyengeség miatt. Ezért a bizottság összehívására szólított a fejlemények sürgős felülvizsgálata miatt.
A Munkapárt hétfő este tüntetést tartott a hadsereg Tel-Aviv-i központjánál, a katonák mellett és a zsidó terror” ellen.
פעילי מפלגת העבודה הפגינו הערב נגד הטרור היהודי מול בסיס הקריה בתל אביב. יו"ר העבודה-גשר @amirperetz שיגר מכתב ליו”ר ועדת החוץ והביטחון ח”כ @GabiashkenaziMK: "יש להתייחס לאירועים חוזרים ונשנים אלה כטרור לכל דבר ולגדוע אותם באיבם ללא פשרות" @OrHeller
(צילום: דוברות העבודה-גשר) pic.twitter.com/gFOxsqHHKV
— חדשות 13 (@newsisrael13) October 21, 2019
Az Izraeli Védelmi Erők vasárnap közölte, hogy a hadsereg a Sabak (Sin Bét) biztonsági szolgálattal együttműködve keresi a katonákra támadó telepeseket.
Szombat éjszaka a szamáriai Yitzhar melletti Kumi Ori előös mintegy 30 telepese kövekkel támadt az izraeli katonákra és kilyukasztotta a járművük kerekeit, közölte az Izraeli Védelmi Erők vasárnap reggel Twitteren.
A csapatok tömegoszlató eszközökkel reagáltak és a levegőbe lőttek. A telepesek kődobálása következtében egy katona könnyű sérüléseket szenvedett.
Az incidenst Benjamin Netanjahu miniszterelnök, a Kék-Fehér vezetője, Beni Gánc ex-vezérkari főnök, valamint Aviv Kochavi vezérkari főnök és a hadsereg Központi Parancsnokságának vezetője, Nadav Padan vezérőrnagy is elítélte.
„Kohavi elutasítja és elítéli az Izraeli Védelmi Erők katonái elleni támadást, és az elmúlt héten tapasztalt bűnözői magatartást Szamária régióban a lehető legnagyobb komolysággal veszi. A vezérkari főnök elrendelte, hogy az összes érintett felet lokalizálják és állítsák bíróság elé. A vezérkari főnök megítélése szerint lelkiismeretlen, hogy az izraeli hadsereg katonáit, akik éjjel-nappal a telepesek védelméért dolgoznak, megtámadják azok, akiket védenek,” olvasható a hadsereg nyilatkozatában.
Kochavi az erőfeszítések összehangolása érdekében beszélt Nadav Argaman Sabak-igazgatóval és a rendőrség megbízott parancsnokával, Moti Alonnal.
A Júdea és Szamáriáért felelős Padan vezérőrnagy megjegyezte, hogy a támadást „egy maroknyi fiatal bűnöző követte el, akik ellen komolyan fel kell lépnünk”, és az ilyen incidensek „elvonják a hadsereg figyelmét az elsődleges küldetésétől – az állampolgárok és az állam lakosainak védelméről, valamint a közrend és a közbiztonság megőrzéséről.”
A szamáriai tanács vezetője, Yossi Dagan szintén elítélte az incidesnt és azt állította, hogy a lázadásban résztvevő tinédzserek többsége nem Yitzhar lakos volt.
A helyiek vasárnap tüntetést szerveztek támogatásuk jeleként a hadsereg mellett, míg néhányan a támadók mellett tüntettek.