ujkelet.live
Az Izraeli Védelmi Erők az éjszaka folyamán felrobbantották a Libanonból izraeli területre behatoló terroralagutak egyikét. A föld alatti járat a libanoni Ramieh faluból indult és néhány méter hosszan nyúlt át Izraelbe.
https://twitter.com/idf/status/1076063694843494400?s=21
A Hezbollah-alagutak feltárására irányuló erőfeszítéseket az Északi Parancsnokság és a Jahalom Egység műszaki alakulatai vezetik.
A hadsereg csütörtökön megerősítette, hogy az izraeli biztonsági erők a libanoni határ mentén elkezdték az eddig feltárt négy határokon átnyúló támadóalagút megsemmisítését.
Ronen Manelis dandártábornok, a hadsereg szóvivője hangsúlyozta, hogy bár az alagutak semlegesítésére izraeli területen kerül sor, a Hezbollah nem fogja tudni használni a járatokat a saját térfelén.
https://twitter.com/idfonline/status/1075798144900845568
A hadsereg továbbá jelezte, hogy a határ mentén elhelyezkedő többi alagút megtalálására irányuló művelet a terv szerint folytatódik.
“A libanoni kormány a felelős a libanoni területen ásott alagutakért. Ez Izrael szuverenitásának és az 1701-es sz. ENSZ-hatarozat súlyos megsértésének számít,” mondta Manelis.
A Gázai övezet terrorszervezetei által ásott alagutakkal ellentétben a libanoni határon talált járatok mindegyike különböző jellemzőkkel bír, egyeseket betonelemekkel erősítettek meg, míg másokat sziklába vájtak.
A hadsereg figyelmeztette a libanoni lakosságot, hogy ne közelítsenek az alagutak nyílásához és ne tartózkodjanak közelükben.
A potenciális sérülések elkerülése érdekében az önkormányzatok és az izraeli oldalon feltárt alagutak közelében fekvő közösségek lakói is tájékoztatást kaptak az izraeli hadsereg tevékenységeiről.
Az Északi Pajzs-műveletet december 4-én indította el az izraeli hadsereg.
Az UNIFIL hétfőn kijelentette, hogy a Dél-Libanonból Izraelbe vezető határokon átnyúló támadóalagutak az ENSZ 1701. sz. határozatának megszegésével érnek fel, amely véget vetett a 2006-os második libanoni háborúnak.
“Az UNIFIL független értékelése alapján az UNIFIL megerősítette mind a négy, Izrael északi részén a kék vonalhoz közel [a nemzetközileg elismert fegyverszüneti vonal Izrael és Libanon között] lévő alagút létezését. Az önállóan végzett további műszaki vizsgálatok után az UNIFIL ebben a szakaszban két alagút áthaladását erősítheti meg a kék vonalon. Ezek az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1701. számú határozatának megsértését jelentik.”
A csoport szóvivője ugyanakkor jelezte, hogy egyelőre nem tudják megerősíteni Izrael állítását, hogy az alagutakat az Irán támogatta Hezbollah terrorszervezet ásta, de folytatják a vizsgálatokat.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt Jean-Pierre Lacroix, az ENSZ békefenntartó műveletek főtitkárhelyettese szerdán megerősítette, hogy Libanon segítségét kérték az alagutak libanoni oldalán való felkutatásához, és mindkét érintett felet a nyugalom megőrzésére sürgette a határon. A főtitkárhelyettes továbbá elismerését fejezte ki az izraeli hadsereg magatartása iránt.
Danny Danon Izrael ENSZ-nagykövete a tanácsnak címezve azt mondta, hogy a libanoni hadsereg értesítette a Hezbollah-t a terrorszervezet alagútjainak megtalálására irányuló izraeli erőfeszítésekről, arra a titkos információra alapozva, amit az UNIFIL kapott Izraeltől.
A Hezbollah, miután megkapta a fülest a libanoni hadseregtől, hogy Izrael ismeri az egyik földalatti járata helyszínét, lezárta az alagutat. Mindeközben a libanoni hadsereg megakadályozta az UNIFIL-t, hogy ellátogasson a területre.
“Izrael pontos információkkal látta el az UNIFIL-t az alagút helyszínéről. Miután az UNIFIL elmondta a libanoni hadseregnek, az megállította, amikor megpróbált eljutni a területre. A libanoni hadsereg forrásai tájékoztatták a Hezbollah terrorszervezetet az információról, amely lehetővé tette a terrorszervezet számára, hogy elrejtse az alagúttal kapcsolatos műveleteit és megakadályozza Izrael védelmi intézkedéseit.”
“A libanoni hadsereg tisztviselői a Hezbollah-nak dolgoznak, míg az UNIFIL nem teljesíti megfelelő módon régióbeli megbizatását,” szögezte le Danon. “A Hezbollah egy terrorbázist épített fel Izrael ellen a régióban, és egy civilek lakta területen. Ez nem csak az 1701-es sz. határozat egyértelmű megsértését jelenti, de arra is utal, hogy civileket használ élő pajzsként. Ha a Hezbollah megmeri támadni Izraelt, Libanon romjai lesz a sírhelye.”