Izraeli arany Abu Dhabiban izraeli himnusszal

0
    Sagi Muki aranyérmet nyert Abu Dhabiban 2018. október 28. Fotó: youtube screenshot

ujkelet.live

Sagi Muki izraeli dzsúdós vasárnap aranyponttal verve belga ellenfelét megszerezte a zsidó állam első aranyérmét az Abu Dhabi Grand Slamen.

Az izraeli sportolók először versenyezhettek nemzeti szimbólumokat viselve és először hangzott el az izraeli himnusz az Egyesült Arab Emírségekben.

Gili Cohen, Baruch Shmailov és Timna Nelson Levy szombaton harmadik helyen végzett, míg Gefen Primo ötödik lett a nagyszabású tornán saját súlycsoportjában. A versenyre Miri Regev sportminiszter is elkísérte a csapatot.

A keddig tartó versenyen 62 ország sportolói vesznek részt, Izrael 6 férfi és 5 női versenyzővel képviselteti magát.

Regev az első izraeli miniszter, aki hivatalos minőségben az Egyesült Arab Emírségekbe látogatott, mivel a két ország között nincs diplomáciai kapcsolat.

Mohamed Bin Tha’loob Al Derai az Egyesült Arab Emírségek birkózó, cselgáncs és kick-box szövetségének elnöke gratulál Miri Regev izraeli sportminiszternek, miután egy izraeli dzsúdós bronzérmet nyert az Abu Dhabi Judo Grand Slammen 2018. október 27. Fotó: AP/Kamran Jebreili

A Nemzetközi Judo Szövetség szeptember elején jelentette be, hogy az Abu Dhabiban megrendezésre kerülő nagyszabású dzsúdó-tornán az izraeli sportolók egyenlő feltételek mellett vehetnek részt, miután az Egyesült Arab Emírségek eltörölte a zsidó állam versenyzőit korlátozó politikáját.

Augusztusban a szövetség megfosztotta az Egyesült Arab Emírségeket és Tunéziát két nemzetközi bajnokság rendezésétől, mivel nem tudtak egyenlő bánásmódot garantálni az izraeli sportolók számára.

Tavaly októberben az egész izraeli csapat nemzeti szimbólumok nélkül kellett versenyezzen Abu Dhabiban, és a bajnokság előtt tudatták velük, hogy nem fogják elismerni hazájukat. Ez a diszkriminatív politika kizárólag az izraeli versenyzőkre vonatkozott.

A szervezők megtagadták az izraeli himnusz lejátszását és az izraeli zászló felvonását, amikor Tal Flicker izraeli judoka aranyérmet nyert a férfiak -66 kg súlycsoportjában. Ugyanezen a napon szintén a Nemzetközi Judo Szövetség zászlóját húzták fel, amikor a nőknél Gili Cohen -52 kg súlycsoportban bronzérmet nyert.

Az Egyesült Arab Emírségek dzsúdósa, Rashad Almashjari nem volt hajlandó kezet fogni, miután elvesztette a mérkőzést az izraeli Tohar Butbul ellen a férfi könnyűsúlyú (66-73 kg) kategóriában. Butbul tovább jutott és egészen a bronzéremig menetelt, másnap Peter Paltchik és Or Sasson is bronzérmet szerzett.

Izrael végül a 6. helyen végzett a Grand Slamen, egy arany és négy bronzéremmel.

Vizer az Abu Dhabi-i verseny után azt mondta, hogy Izraellel jól bántak a zászló és a himnusz mellőzése ellenére.

“Néha bátorsággal, tisztelettel és udvariassággal megoldhatod azokat a feszültségeket és konfliktusokat, amelyeket sok évtized óta nem oldottak meg. Úgy gondolom, hogy még az izraeli zászló és himnusz nélkül is nagyon jól és nagy tisztelettel bántak a csapattal az esemény alatt,”- mondta.

Izrael nemzetközi versenyeken való részvétele rendszeresen ellenséges reakciókat és bojkottot vált ki az arab vagy muszlim szervezetekből vagy sportolókból.